Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Edes WHO ei suosittele maskien käyttöä kuin sairastuneille ja hoitohenkilökunnalle.

Vierailija
31.03.2020 |

"WHO ei suosittele kasvosuojusta kuin koronatartunnan saaneille ja heitä hoitaville, kertoo CNN.

Koronapandemian myötä yleistyneiden kasvosuojusten käyttöä ei edelleenkään suositella muille kuin koronavirustartunnan saaneille ja heitä hoitaville. Näin kertovat Maailman terveysjärjestön (WHO) edustajat CNN-uutiskanavan mukaan.

Ei ole erityisiä todisteita siitä, että kasvomaskien laajasta käytöstä kansalaisten keskuudessa koituisi hyötyä covid-19-taudin torjunnassa, sanoi WHO:n hätätilajohtaja Mike Ryan lehdistölle Genevessä eilen. Hän muistutti, että suojuksista on maailmanlaajuisesti suuri pula ja niitä tarvitaan erityisesti lääkäreille ja hoitajille, jotka altistuvat virukselle työssään jatkuvasti."

Lähde IS: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006457503.html (klo 8.37 julkaistu)

Että ei ole ainoastaan THL, joka ei näe hyötyä käyttää maskia, jos ei ole itse sairas.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaan siksi että ne ei loppuisi hoitohenkilökunnalta...

Vierailija
2/4 |
31.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höpö höpö. Ajatteleppa ihan itse

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maskeista voisi tosiaan olla hyötyä, jos ihan kaikki käyttäisivät niitä. Mutta todellisuudessa näin ei ole, joten niistä ei ole hyötyä tavalliselle kadulla kulkijalle. Parempi siis säästää ne terveydenhoidon työntekijöille ja niille, jotka altistuvat virukselle jatkuvasti. 

Vierailija
4/4 |
31.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

WHO myös suosittelee aggressiivista testausta, jotta tietää ketkä sitä tautia kantavat..Täällä ei tiedetä kuin se pieni määrä mikä testataan. Parempi siis suojata itsensä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme yhdeksän