Tehohoitopaikoista kysymys asiantuntijoille (av-mammoille)
Jos sota syttyisi ja tulisi paaaaaaaaaljon uhreja, niin miten tehohoitopaikat riittäisivät? Jos jo nyt pienen kausi-flunssan takia ollaan helisemässä?
Se vaan kun joku rypälepommi tippuu vaikka töölöläiskortteliin kylväen napalmia, niin kyllä siinä jo syntyy melkoinen tehohoitopaikkojen vaje.
Kommentit (7)
Olen kaikkien alojen eritysasiantuntija, mutta voin silti vastata. Ei mitenkään, sairaalat on pommitettu maan tasalle ja on satunnaisia kenttä- ja tilapäissairaaloita siellä täällä. Tehoja ei ole. Ihmisiä kuolee kuin kärpäsiä. Sellaista on sota.
Ei riitäkään mitenkään, vaikka sairaala olisi vielä pystyssäkin.
Niiden riittävyyttä on parhaillaan alettu selvitellä. Terveisin hallitus
Eli siis voimmeko nyt ajatella että korona on pahempi kuin täysimittainen sota? Koronan takia tapetaan miljoonia elinkelpoisia yrityksiä ja ajetaan ihmisiä ahdinkoon loppuiäkseen? Mikä tässä ei nyt oikein täsmää? Hmm.... :o
Vierailija kirjoitti:
Niiden riittävyyttä on parhaillaan alettu selvitellä. Terveisin hallitus
Ja meillä Ruotsissa on alettu harkita, pitäisikö selvittämisestä ruveta keskustelemaan.
Ensinnäkin korona covid19 ei ole kausi flunssa.
Esim. kirurgisia vuodeosastoja muutetaan koronapotilaiden hoito-osastoiksi. Leikkaussalitiloja ja heräämöjä muutetaan tehohoitopaikoiksi. Lisäksi henkilökuntaa lisäkoulutetaan.
Ne hoidetaan joilla on parhaimmat edellytykset toipua.