Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mihin rahat oikein menevät?

Vierailija
03.05.2008 |

Brutto yhteensä 4500e vähän alle, omistusasunto (siitä lainaa), auto (siitäkin vielä pankkilainaa) + normaalit muut menot. Ennen rahaa jäi palkasta pari sataa ja sitten tuli jo uusi palkka. Nyt tuntuu, että rahat on jo tosi finito ja palkkapäivä vielä kaukana. Onko ruoka tosiaan kallistunut vuoden sisällä niin paljon, että kukkarossa jo tuntuu?



Kokemuksia, kommentteja!



Pidämme kirjaa toukokuun menoista, jotta näemme mihin raha menee..

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säästöön jää joka kuukausi 500e. Meilläkin autosta lainaa 206e/kk ja asumiskulut 900e/kk. Ollaan tosin vain 1 lapsinen perhe eli montaa ruokittavaa suuta ei ole. En tiedä, miten tulot riittäisi, jos lapsia olisi näillä tuloilla vaikkapa 2 lisää...?

Vierailija
2/3 |
03.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samoilla tuloilla suunnilleen pelataan eli miehen netto vajaa 2000 ja mun lapsilisineen noin tonni. Miehen palkasta on vähennetty autoetu eli autosta ei onneksi kuluja. Perhe meillä on iso (neljä lasta), mutta ei sen nyt niin oleellisesti pitäis vaikuttaa. Ruokaan saattaa mennä 800 euroa ja se on kyllä liikaa. Jospa itsekin pitäis tämän kuun kirjaa, mitä mihinkin menee. Löysää täytyy kyllä aika lailla olla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikkinensa, lapsilisät ja elarit mukaanlukien.

Ei oo helppoo pärjätä kuusta toiseen yh:na!!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi yhdeksän