Jos Uusimaa eristetään, niin miten sellaisiin sairauksiin saa Uudenmaan ulkopuolella asuvat hoitoa, joihin hoitoa saa Suomessa vain Helsingissä?
Joihinkin sairauksiin voi saada Suomessa hoitoa vain Helsingissä. Meinataanko ihmiset sitten jättää sairauksiensa armoille ilman hoitoa?
Eikä kyse ole nyt siitä, etteikö siihen sairauteen hoitopaikkoja/hoitoa riittäisi, vaan siitä, jos ei liikkumisrajoitusten vuoksi pääsisi hoitoa saamaan.
Ihan hyvä on tässä kaikessa muistaa, että tämän poikkeustilanteenkin aikana ihmiset tarvitsevat edelleen hoitoa myös muihin sairauksiinsa kuin koronaan. Ei ne perussairaudet tai mitkään muutkaan sairaudet katoa tai mene nukkuvaan tilaan tämän pandemian aikana, vaan hoidon tarve niihin on sama kuin muulloinkin.
Kommentit (14)
Sinnehän delaatte. Aina olette haukkumassa Helsinkiä ja helsinkiläisiä, joten tyytykää kohtaloonne.
Tottakai siitä pääsee ohi, jos on tuollainen syy.
Veikkaan että Helsinkiin päin pääsee kyllä ainakin jollain hyvällä perusteella. Helsingistä takaisin pääseminen voi olla hankalampaa mutta varmaan sekin jollain lääkärintodistuksella onnistuu.
Kohta maalaiset huovat, että Helsingin eristämisen seuraukset kalahtavatkin omaan nilkkaan. 😂
Kyllä minkä tahansa sairauden hoidon järjestäminen onnistuu vaikka Oulun yliopistollisessa sairaalassa tarvittaessa. Esimerkiksi niin että tarkkaan testatut lääkärit lennätetään tarvittaessa helikopterilla Ouluun jos osaavia ei muuten löydy.
Uudenmaan ulkopuolella asuvat voivat käydä vaikka Lapissa shamaanin luona, joka sitten parantaa ihmisiä eri poppakonsteilla :)
Vierailija kirjoitti:
Lääkärin lähetteellä varmasti pääsee sulun ohi. Poliisit tarkistaa onko ok lupa liikkua.
Tää. Ei eristys missään ole tarkoittanut täyttä eristystä vaan yleisen liikkumisen estämistä.
Lastensairaala.
Muualla asuvat kansanedustajat ei pääse työpaikalleen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lääkärin lähetteellä varmasti pääsee sulun ohi. Poliisit tarkistaa onko ok lupa liikkua.
Tää. Ei eristys missään ole tarkoittanut täyttä eristystä vaan yleisen liikkumisen estämistä.
Älä nyt yritä kaunistella. Pk-seutu haluttiin eristää, niin sitten eristetään kunnolla.
Vierailija kirjoitti:
Lastensairaala.
Muualla asuvat kansanedustajat ei pääse työpaikalleen.
Koskeeko jotkut rajoitukset tällä hetkellä kansanedustajia?
No hohhoijaa. Kyllä sinne päivittäin kulkisi myös esim tavaraliikenne, sinne ja sieltä pois.
Rajoitus tarkoittaisi sitä, ettei helsinkiläinen voisi lähteä lomailemaan maakuntiin (tai toisinpäin). Ei tänne mitään muuria olla rakentamassa ja esimerkiksi erikoissairaanhoitoa vaativia ihmisiä jättämässä omiin maakuntiinsa :I.
Kyse on lomailijoista. Kieltoja joudutaan tekemään siksi, että jotkut lähtivät autoletkoissa Lappiin. Ihmisiltä puuttuu maalaisjärki.
Lääkärin lähetteellä varmasti pääsee sulun ohi. Poliisit tarkistaa onko ok lupa liikkua.