Hesarin varomaton koronauutinen
Helsingin Sanomien kaupunkitoimitus on taas puuhannut ylistysjutun ilman mitään kritiikkiä ja taustojen tarkistamista. Uutinen julkaistiin jo seitsemän tuntia sitten, mutta vielä ei yhtään kommenttia ole päästetty läpi. Minä olen yrittänyt jo viidesti; mielestäni tällaisessa jutussa olisi ehdottomasti myös varoitettava siitä, että laupiaiden samarialaisryhmien joukossa on myös ihmisiä, jotka kyllä mielellään käyvät avuntarvitsijoiden rahoilla kaupassa ja opastavat maksuvälineiden käytössäkin, mutta on ihan arpomista, tuleeko se ruokakassi oven taakse odottelemaan ja lähteekö tililtä pelkästään ostoksiin tarkoitettu summa.
Hesari on tehnyt viime vuosina aika monta täysin kritiikitöntä tarinaa, niistä suurin osa juuri kaupunkitoimituksen avustajilta, mutta tämä taitaa olla hölmöin. Se, että "kukaan" ei ole kommentoinut, ei kerro siitä, ettei kenelläkään olisi mielipidettä, vaan siitä, että Hesari ei päästä toppuuttelijoita ja varoittajia ääneen. Toivottavasti kukaan avuntarvitsija ei menetä rahojaan, omaisuutta ja mielenrauhaansa tämän mainoksen vuoksi.
"Naapuriapua tarjoavia lappuja ilmestyy nyt kaikkialla rappukäytäviin, ohjeita tehty jopa harvinaisille kielille. Naapuriapua tarjoava lappu rappukäytävässä auttaa etenkin vanhuksia, jotka kuuluvat riskiryhmään mutta ovat sosiaalisen median ulottumattomissa."
Kommentit (10)
Sanomalla tämä sensuurikulttuuri on ihan business as usual, valitettavasti.
Olen huomannut saman. Juttuja on julkaistu tutkimatta taustaa kunnolla, lähteenä on käytetty toista artikkelia missä oli vääristeltyä tietoa. Jutuissa on jätetty pois kriittisiä tiedonpätkiä ja lukijalle jää aivan eri kuva tilanteesta kuin alkuperäisessä tekstissä oli kerrottu. Mutta kun meillä ei vaadita ottamaan vastuuta julkaisun sisällöstä tai totuudenmukaisuudesta, ihmisten ilmoille päästetään paljon "muunneltua totuutta" tai selkeää potaskaa. Joskus tahattomasti, joskus tahallaan.
HS sentään julkaisee soraäänisiäkin mielipiteitä, sisarlehti IS ei julkaise suurinta osaa kommenteista. Jos millään tavoin esität mielipiteen josta IS mode ei tykkää, vaikka se olisi asiallinen, bannia tulee koko IP-osoitteelle, siis vaikka taloudessa olisi useampi kommentoija, myös loput saavat viattomina tuon saman bannin 😀 Bannista vapautuu vasta kun muuttaa toiseen osoitteeseen? 😅
Vierailija kirjoitti:
HS sentään julkaisee soraäänisiäkin mielipiteitä, sisarlehti IS ei julkaise suurinta osaa kommenteista. Jos millään tavoin esität mielipiteen josta IS mode ei tykkää, vaikka se olisi asiallinen, bannia tulee koko IP-osoitteelle, siis vaikka taloudessa olisi useampi kommentoija, myös loput saavat viattomina tuon saman bannin 😀 Bannista vapautuu vasta kun muuttaa toiseen osoitteeseen? 😅
Ilta-Sanomia en pidä varsinaisena uutislehtenä, joten vaikka sen setsuuri onkin ärsyttävää, roskalehdeltä se on aivan ymmärrettävää. Hesarin muuttumista roska-, viihde- ja propagandalehdeksi on viime vuosina ollut surullista seurata.
Tämänpäiväisessä Hesarissa yhdistellään avuntarjoajia ja -tarvitsijoita. Tällä kertaa kuitenkin tähdennetään monta kertaa, että vaikka Hesari parittaakin, se ei ole missään vastuussa mistään. Näinhän tämän pitäisi toimia, mutta eilen Hesari sortui täysin vastuuttomaan, moraalittomaan ja ammattitaidottomaan uutisointiin. Tuohon artikkeliin ei edelleenkään ole päästetty lukijoiden mielipiteitä.
"Suomi auttaa: HS yhdistää auttajat ja avuntarvitsijat keskustelemaan. Kerro lomakkeella, haluatko auttaa tai kaipaatko apua."
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006444521.html
Ap
Esim Britanniassa on jo ollut noita huijariavuntarjoajia. Miksei siis täällä? Pitää olla todella varovainen.
Joo rosvot keksii viedä kivasti mummon rahat.
Ysikymppinen äitini landella on saanut jo monia avuntarjoamisia ventovierailta, usein nuorehkoilta miehiltä. On sanonut napakasti, että luuletko sinä muka että antaisin rahojani sinulle.
Vierailija kirjoitti:
setsuuri, hihi
Niinpä. Kaikenlaisia väistöliikkeitä ja kiertoilmauksia on osattava, jos haluaa saada tälläkään palstalla kirjoituksensa näkyviin.
Ap
up