Parhaat tomaattimurskavinkit tähän!
Mulla ei nyt tomaattimurskaa ole, koska ne oli kaupasta hamstrattu kokonaan.
Jos sitä joskus vielä käsiini saan, haluaisin hyviä reseptejä ja vinkkejä sen käyttöön.
Viime perjantaina seurasin sivusta, kun naishenkilö tyhjensi hyllystä reilut 20 tomaattimurskatölkkiä. Ainoa kysymys mielessäni oli, mitä niistä kaikesta saa kokkailtua? Mikä on tämä suosikkiresepti, johon sitä tarvitaan noin valtavat määrät?
Itselläni on ollut tapana käyttää puolisen purkkia kerrallaan perheen pastakastikkeeseen.
Kommentit (7)
Onhan niitä paljonkin ruokia mihin tomaattimurskaa uppoaa.
Linssikeitto, pizzan kastike, lasagne, igorin kana, pörkölt, gulassi, tomaattiset keitot ja kastikkeet, kebabkastike, italianpata (kun sen tekee aineksista eikä blå bandin pussista).
Miksi kysyt reseptejä jos et ole hamstrannut?
Taidatkin olla hamstrannut niitä.
Tomaattimurskaa tomaattimurskalla:
1. kaada 1prk tomaattimurskaa pannulle
2. lisää tomaattimurskaa maun mukaan
3. nauti
Käytän normaalisti tosi paljon tomaattimurskaa. Esim. teen aina kastikkeet tomaattipohjaiseksi, siihen kuluu kerralla 2 prk, koska murska tulee hauduttaa "kasaan".
Käytän myös esim. Lasagnessa, pitsassa tomaattisosepohjana ( toki siihen siis tulee lisäksi sipulia, jalapenoa, mausteita, )
Yksi arjen helpotus-ruokani on pikalinssikeitto tomaattimurskasta ja linsseistä.
Joskus ihan tomaattikeittokin, vaikka ei tietenkään ole yhtä hyvää kuin tomaateista tehty. talviaikaan kuitenkin tomaatit ovat usein olleet melko mauttomia tai sitten todella kalliita joten ihan hyvää
Käytän myös Italianpadan pohjana.
Ja esim. naanleipien kanssa tehtynä lisukkeena ( taas vaatii sen runsaan keittoajan ja mausteet jne)
Nyt murskaa ei ole kuin pari purkkia jemmassa, mutta keksin toki muutakin ruokaa,
Miten puolikkaasta purkista saa muka mitenkään riittävän pastakastikkeen koko perheelle? O.o
Mä käytän tomaattimurskaa tosi paljon. Mitä tahansa kasviksia, sit jotain proteiinia, purkki tomaattimurskaa ja lisukkeeksi pasta tai riisi. Helppo ja hyvä.
Koronahamsterin käsidesi-drinkki:
- Tölkki tomaattimurskaa
- 1dl käsidesiä
- 2 rkl tabascoa
- suolaa
- mustapippuria
Laitetaan aineksen blenderiin, surautetaan hienoksi smoothieksi ja juodaan. Toistetaan.