Koulut kiinni mutta työharjoittelu pitää suorittaa
Ammattikoulusta on tullut viestiä nyt kotia päin että opinnot on siirretty etäopintoihin kotona ja koulut ovat kiinni. Kuitenkin työssäoppimiset suoritetaan työpaikoilla normaalisti. Palkaton työharjoittelu ja korona riski😅 onko ammattikoulut tosissaan?
Kommentit (13)
Mikä ammattiopisto on etätyössä?
Voi itse keskeyttää opintosi. Työpaikallaoppumista Et etänä voi suorittaa.
Koulu onkin eri asia kuin työpaikka.
Onko siellä työssäoppimispaikassa yhtä monta ihmistä kuin koulussa?
Työssäoppimisjaksoa ei voi suorittaa etänä. Jos työssäoppimispaikka pysyy auki, miksi työssäoppijan pitäisi jäädä pois?
Kannattaa varmaan miettiä työharjoitteluja sitten kun epidemia on ohitse. Kukaan työantaja ei halua vaivoikseen harjoittelijoita joita pitää vahtia kun muutenkin on monilla aloilla haasteita koronaviruksen kanssa selviytymisessä.
Ihmettelen täällä samaa...koulu suljettiin ja itse olen työharjoittelussa. Ahdistaa mennä, altistaa itsensä mokomalle virukselle, työpaikalla kuitenkin suuri työyhteisö...
Mites jos työharjoittelupaikka on sairaala?
Olisit onnellinen, että pystyt suorittamaan opintoja tänä aikana. Ei auta sinua jos sinun asiat seisovat ihan vaan "sait lomaa"
Mikähän on logiikka taas tollasessa päätöksessä. Koulujen sulkemisen piti rauhoittaa, lievittää opiskelijoiden stressiä ja ahdistusta tässä korona tilanteessa ja pienentää tartuntariskiä...mitäs se auttaa kun toiset ovat harjoitteluissa ja palaavat muiden kanssa sitten kouluun kantaen ja tartuttaen virusta toisiin oppilaisiin, jotka ovat juuri olleet etäopetuksessa välttääkseen sen.... toisekseen mahtaa ahdistaa kun muut ovat kotonaan etäopinnoissa(toivottavasti) ja toiset raukat harjoittelussa,ihan niinkuin heillä ei olisi väliä.
En tiedä miten on mahdollista ymmärtää etäopiskelu lomana? Ei koulujen sulkeminen sentään tarkoita lomaa, sehän olisikin mukavaa, kyse on siitä että kuka altistetaan moiselle virukselle. Etäopiskelussa tehdään myös tentit että...lomaa?
Kyllä meille ainakin annettiin ohjeistus että opinnot etenee lukujär.mukaan etänä, ei taida olla mistään lomasta ihan kyse.
Jos työpaikkaa ei suljeta, niin työharjoittelu on ok.