Kotona ja kehitysmaat?
Eipä ole paljoa huolta kuulunut Intian tai Bangladeshin suunnalta. Siellä ei paljon karanteenia tai kotivaraa järjestellä. Nigeriassakin taitaa olla vielä jotain 50 miljoonaa ihmistä? Entäs pakolaisleirit? Riittääkö hengityskoneet?
Kommentit (4)
Veikkaan että köyhissä maissa ollaan enemmän sinut kuoleman kanssa, joten ne kupsahtamiset menee melko luonnonlait hyväksyen. Ei taida olla mitään paniikkia tai ryntäyksiä mihinkään, toisin kuin täällä kun ajatellaan että henki lähtee jo siitä jos huomaa jöötit väännettyään ettei ole vessapaperia.
Tuo on kyllä mielenkiintoinen kysymys.
Paitsi jos rokote saadaan kehitettyä. Siinä tapauksessa ei leviä uudestaan.
Plus jos coronavirus on ns. talvivirus, ei se tule viihtymän afrikan jne ilmastoissa.
No ei tietenkään. Köyhissä maissa korona pääsee leviämään täysin vapaasti. Eli kuolleisuus on varmaan 6-10 %, koska vakavissa tapauksissa ei saada hoitoa. Ja vaikka korona saataisiinkin parin kuukauden kuluttua tyrehdytettyä Euroopassa, se leviää myöhemmin uudestaan tänne köyhistä maista.
Mun mielestä on huvittavaa, että Eurooppaa kutsutaan koronan keskukseksi. On totta, että kiinalaiset turistit toivat sen nimenomaan tänne. Mutta tässä vaiheessa se on ihan varmasti päässyt leviämään laajalle Afrikassa, Etelä-Amerikassa, muualla Aasiassa ja Lähi-Idässä. Porukkaa ei vain testata, koska ei ole resursseja hoitaa.