Onko joku kasvattanut sieniä?
Kommentit (8)
Jotkut kasvattaa sieniä jopa jaloissa ja niitä esiintyy myös hometaloissa ns. lattiasieninä.
https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk0…
https://teeitse.com/talo/sisailma/sienet-lattiasieni-on-nain-vaarallinen
Toki sieniä esiintyy luonnonvaraisestikin, mutta osa niistä on myrkyllisiä ja se edellyttää vähintäänkin niiden ryöppäämistä.
Joojoo kakkonen. Ihan oikeasti Helsieni myy ja esim. Ruohonjuuresta saa noita rihmastoja. Ihan kiva olisi jos itse saa jossain kahvinporoissa kasvatettua,
Kasvatan kärpässieniä Mutta vain omaan käyttöön lääkkeeksi.
Okei. Tämä on teistä jokin vitsi.
Me on yritetty kasvattaa vuosien mittaan vähän sitä sun tätä, mutta ilmeisesti valo ei riitä. Kun törmäsin noihin sieniin tuossa muuan kuukausi sitten niin ajattelin että olisihan se mahtavaa kasvattaa oikeasti jotain syötävää. Ja vielä hyödyntäen ne kahvinporot.
No, me kokeillaan.
Ostin tyttärelleni ja pojalleni (nuoret aikuiset) joululahjaksi Helsienen starter kitit. Tyttärelle tulee sieniä vaikka kuinka paljon, pojalla nyt vasta pieni alku putkahti ulos laatikosta.
Mutta hauskaa on ollut:)
Kaverini kasvatti juuri osterivinokasta kahvinporoissa. Hyvin onnistui. :)