Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Reaaliaineiden yo-koepäiviä aikaistetaan viikolla koronan vuoksi. Mutta se ei tuhoa haaveita hyvistä arvosanoista, koska ne annetaan Gaussin käyrää käyttämällä

Vierailija
13.03.2020 |

Eli tilanne on sama kaikille ja kokeiden arvosanat annetaan Gaussin käyrää käyttämällä. Eli 5% parhaimmisto saa L:n ja heikoin 5% hylätään. Mutta koska valmistautumisaika lyhenee, niin on todennäköistä, että kaikkien arvosanojen pisterajat alenevat. Eli niin huippuarvosanat, keskitason arvosanat kuin läpipääsykin tulee normaalia alemmilla pistemäärillä.

Tosin eipä tästä koskaan voi valitettavasti ihan täysin varmuudella sanoa. Muistanpa kaukaa takavuosilta, kun YTL teki silloin ruotsin kokeen arvostelussa erittäin v i t t u maisen päätöksen. Ruotsin kokeen pisterajat olivat pudonneet jo vuosien ajan ja YTL ilmeisesti kyrsiintyi tilanteeseen ja ilmeisesti sillä kirjoituskerralla olisi tullut ruotsin kokeessa vielä uusi "huonousennätys", niin päättivätpä sitten hylätä silloin 10% ruotsin kirjoittaneista. Olivat vetäneet jonkun tietyn ehdottoman minimirajan kokeeseen, johon piti päästä, että kokeesta pääsi läpi, kun YTL:n mielestä tulos kai oli muuten "vaan liian huono läpäisyyn". Eli sieltä hylättiin siis ylimääräinen 5% sellaisia, jotka olisivat normaalilla Gaussin käyrällä päässeet kokeesta läpi. Ja silloin ei todellakaan ollut päällä mitään pandemioita tai muitakaan epidemioita, vaan koe käytiin täysin normaaleissa olosuhteissa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
13.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Early bird gets the worm

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi yksi