Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ambulansseja tilataan turhaan???

Vierailija
06.03.2020 |

Ei kai ambulanssia voi tilata? Vaan hälytyskeskus päättää lähetetäänkö se.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinpä! Uutisissa sanottiin että joka viikko elvytetään ihmisiä, joita ei missään tapauksessa tulisi elvyttää.

Vierailija
2/4 |
06.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päivystyksessä työskentelevänä sanoisin, että ilmiö on hyvin selvä. Esim. hoitolaitokseen soitetaan ambulanssi perjantaina klo 15 potilaalle, joka on ollut poikkeavan levoton/kivulias/sekava jo 1-2 vuorokautta, tilanne pitäisi tarkistaa, eikä mistään muualta enää saada apua, kun hoitolaitoksen oma lääkäri ei ole enää tavoitettavissa ja terkkari on kiinni. Toinen tyyppitapaus sellainen, että potilas on jo saattohoitovaiheessa, mutta hänet kuljetetaan päivystyksen hälyyn kuolemaan, jos suinkin vaan ehditään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
07.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi yksityiseltä ambulanssifirmalta tilata ambulanssin. Varmasti maksua vastaan kuskaavat sinua ihan riippumatta siitä onko se heidän mielestään tarpeellista tai järkevää.

Vierailija
4/4 |
07.03.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ambulanssia ei voi "tilata" hätänumerosta. Hätäkeskuspäivystäjä tekee riskiarvion hätäpuhelusta ja hälyttää _tarvittaessa_ ensihoidon, poliisin tai pelastuksen yksikö(itä)n tehtävälle.

Yksityiset ovat asia erikseen kuten kolmonen sanoi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kaksi