Vieläkö joku väittää ettei työhaastatteluihin pääse?
Tai työhaastattelusta työllisty. Itsellä taas selvä läpihuutojuttu, kuin olisi vain marssinut suoraan töihin. Ja toiset väittää että työllistyminen on mukamas vaikeaa.
Kommentit (7)
Kummasti viimeksikin jokaiseen hakemaani paikkaan, josta ilmoitettiin hakijamäärät, ne olivat 30-90. Siinä on aika monta paikkaa jäänyt saamatta.
Ja haastateltaviakin on usein esim. 5 kpl ja paikkoja auki yksi, että vielä siinäkin vaiheessa 80 % putoaa pois.
On mullakin yksi kaveri, joka on saanut jokaisen paikan, jossa on ollut haastattelussa, ja yksi nykyään johtaja, jolta on koko elämänsä aikana jäänyt yksi hakemansa työ saamatta. Onnea heille - ja ap:lle!
Itsekin voitin lotossa juuri 7 oikein, vieläkö joku väittää ettei lotossa muka voita? Ei tarvinnut kuin viedä lottokuponki kassalle, maksaa rivi ja kohta on miljoonat tilillä, helppoa kuin heinänteko!
Sanokaa jo ikänne. 40+ työnhaku vaikeutuu.
Vierailija kirjoitti:
Ikäsi?
Sekä ala, koulutus ja työkokemus vuosissa?
Työpaikan vaihto toiseen on helppoa, koeta tippua ensin työttömäksi. Et ole alkuunkaan yhtä haluttu enää.
Vierailija kirjoitti:
Sanokaa jo ikänne. 40+ työnhaku vaikeutuu.
Höpö höpö, suurin osa vähänkään vaativammista tehtävistä eivät ole realistisia alle 40-vuotialle.
Ikäsi?