Miksi aikuisille naisille ei ole harrastuksia?
Olen hiljattain muuttanut pienelle paikkakunnalle josta en tunne ketään. Haluaisin kovasti tutustua ihmisiin ja jotain tekemistä vapaa-ajalle, mutta eihän täällå ole mitään! Harrastuksia on listattu muun muassa kunnan sivuille ja puskaradioryhmässä mainostetaan joskus jotain, mutta lähes kaikki on suunnattu lapsille. Lapsille on vaikka ja mitä, mutta aikuisille ei niinkään. Muutama aikuistenkin urheiluharrastus löytyy, mutta ne ovat joko selkeästi miesten joukkueita tai sitten harrastuksia joissa muutama yksittäinen nainen on hyväksytty porukkaan koska on ollut siellä ”aina” (vapaapalokunta esimerkkinä).
Mitä täällä maaseudulla oikein tekisi? Salille voin tietysti mennä ja lenkkeilemään, mutta se ei ratkaise seuran puutteesta johtuvaa ongelmaa.
Kommentit (12)
Semmosta se on elämä takahikiällä. Suosituin harrastus on naapurien kyttääminen.
Täytyy alkaa itse kehittämään jotain. Mikä paikkakunta?
Siellä voi olla muitakin, jotka tuskailevat saman asian kanssa. Ota yhteyttä johonkin urheiluseuraan tms. ja kysy, voisivatko aloittaa jotain naisille. Jos sulla on vaikka jotain pallopelitaustaa, niin kysy semmoista. Koululta voivat yksityishenkilötkin varata vuoroja liikuntasaliin esim. jotain pelaamista varten. Jollain foorumilla voisit kysellä, olisiko vaikka innokkaita aikuisfutaajia tms.
Tee jotain sellaista, jota voi harrastaa kotona, sosiaalisuus sitten samaa harrastavien nettiipalstoilta, somesta jne.
Näin itse teen, koska täällä ei kukaan harrasta minua kiinnostsvia asioita.
Vierailija kirjoitti:
Siellä voi olla muitakin, jotka tuskailevat saman asian kanssa. Ota yhteyttä johonkin urheiluseuraan tms. ja kysy, voisivatko aloittaa jotain naisille. Jos sulla on vaikka jotain pallopelitaustaa, niin kysy semmoista. Koululta voivat yksityishenkilötkin varata vuoroja liikuntasaliin esim. jotain pelaamista varten. Jollain foorumilla voisit kysellä, olisiko vaikka innokkaita aikuisfutaajia tms.
Aloituksen mukaan paikkakunnalla on puskaradio (oletettavasti Facebookissa siis), siellähän voinee kysellä, millaista harrastustarjontaa paikkakunnalla on aikuisille. Ei tarvitse odottaa, että jostain mainostetaan. Voihan olla, että siellä on jo joku aktiivinen porukka, joka mielellään voisi ottaa uusia harrastajia, mutta ei vaan ole tullut ajatelleeksi kuitenkaan mainostaa siitä.
Onko siellä kansalaisopistoa? Esim. meidän pikkukunnassa on Jyväskylän kansalaisopiston kursseja.
Googleta :)
Kuka käski muuttaa korpeen? Jos et kestä yksinoloa (itsenäisiä harrastuksia) niin kannattaa pysyä siellä kaupungissa, missä on enemmän harrastuksia naisille. Suomen maaseutu on yksinäisten peräkammarinpoikien valtakunta. Turha odottaa, että löytäisit naisille suunnattuja harrastuspiirejä jostain korvesta. Siellä on vain setämiesten ja lätkäurpojen kokoontumisajot.
Monet harrastavat työssäkäyntipaikkakunnallaan, jossa tarjontaa on.
Asun korvessa, lähin kaupunki 36km päässä. Ei ravintoloita, ei oikein mitään palveluita, mutta kuntosaleja on peräti 4.
Harrastan kuntosalia ja videopelejä.
Kävin joogakurssin kansalaisopistolla.
Eikö siellä ole mitään kansalaisopistoa / työväenopistoa? Voimisteluseuraa, joka järjestäisi jumppaa?