Yllätys sukupuolitauti
Tutustuin mieheen johon kiinnyin jo. Mies paljasti painostuksen alla kun epäilin että salaa jotain että sillä on sukuelinherpes. Sanoin siis että epäilen että salaa jotain, itkin ja käskin kertoa totuuden. Noin tunnin jälkeen kertoi. Seksiä ei ole harrastettu.mitä tekisitte? . Itse olen perusterve. Pelkään tosin sairauksia paljon. Arvasin siitä kun kartteli suutelua ja kaikkea muutakin. Ollaan tunnettu noin kuukausi.
Kommentit (9)
Suprise suprise!! I kant pelieve it!
No eikö hän voi mennä lääkäriin ja asia sillä siisti?
En harrastaisi seksiä herpestä sairastavan miehen kanssa. Se, että on ylipäänsä saanut sukupuolitaudin ilmeisesti suojaamattomasta yhdynnästä eikä ole viitsinyt hoidattaa sitä, antaa vastenmielisen kuvan henkilöstä.
Vierailija kirjoitti:
En harrastaisi seksiä herpestä sairastavan miehen kanssa. Se, että on ylipäänsä saanut sukupuolitaudin ilmeisesti suojaamattomasta yhdynnästä eikä ole viitsinyt hoidattaa sitä, antaa vastenmielisen kuvan henkilöstä.
Miten se herpes sun mielestä siis hoidatetaan?
Joka viidennellä on herpes, huuliherpes vielä useammalla. Kaikki ei edes tiedä sitä koska virus ei välttämättä oireile.
Vierailija kirjoitti:
En harrastaisi seksiä herpestä sairastavan miehen kanssa. Se, että on ylipäänsä saanut sukupuolitaudin ilmeisesti suojaamattomasta yhdynnästä eikä ole viitsinyt hoidattaa sitä, antaa vastenmielisen kuvan henkilöstä.
Tiesitkö, että edes kondomi ei täysin suojaa sukuelinherpekseltä?
Lisäksi se voi olla oireettomana vuosia, etenkin miehillä. En nyt heti lähtisi miestä moralisoimaan.
Ap:lle: itselläni on myös tämä sama tauti. Olen 3 lapsen äiti ja olin avioliitossa 18 vuotta mieheni ja lasteni isän kanssa. Sain alkuvaiheessa avioliittoa tämän dg, rajun ensioireiston jälkeen. Se oli valtava shokki minulle ja miehelleni. Emme kumpikaan olleet uskottomia eikä kummallakaan mitään oireita.
Miehen entisellä tyttöystävälläni oli huuliherpes, joten se mahdollisesti oli tartutuskanava. Ex-miehelleni ilmaantui vuosia myöhemmin huuliherpes, mutta ei genitaalialueelle.
Erosin lasten isästä - herpes ei ollut syy vaan ihan muut asiat.
Tapasin melko pian eroni jälkeen uuden miehen, jonka kanssa olen ollut nyt 11v. Olemme kihloissa.
Elämäni raskaimpia ja vaikeimpia asioita oli kertoa genitaaliherpeksestä suhteen alussa ennen seksiä. Pelkäsin, että mies lähtee heti. Ei lähtenyt vaan on pysynyt rinnalla nämä vuodet.
Nykyinen mieheni oli erittäin ymmärtäväinen ja tuki minua kun olin romahduspisteessä uutista kertoessani. Hällä on itsellään huuliherpes, ei alapäässä.
Suhteen alussa käytimme kondomia ja sen jälkeen yhteisellä päätöksellä luovuimme siitä toiseen ehkäisyyn. Mieheni ei ole saanut alapäähän herpestä vaikka meillä on myös suuseksiä. Hän on hyvin tietoinen riskeistä ja siitä, että herpekset "tarttuvat ristiin" myös.
Minulla oli herpeksen puhjettua rajuja aktivoitumisia kuukauden välein, useita vuosia kunnes herpes jostain syystä ns vetäytyi. Olen ollut täysin oireeton nyt 20 vuotta. Toki sairastan herpestä ikuisesti, sen tiedostan.
Neuvoni on, että jutelkaa jutelkaa jutelkaa. Mahdollisimman rehellisesti aiheesta.
Tsemppiä sinulle ap ja toivon, että saatte kohdattua toisenne aidosti eikä kummallekaan jää mitään pelkotiloja asian vuoksi tai jatkuvaa epäilyä toisen mahdollisesta "vehtaamisesta".
Itse 40-v neitsyenä voisin sanoa yllättyväni. Sinä et.