Kapeat/tiukat legginssit taaperolle
Mistä saa hyvin kapeita legginssejä koossa 92 (tai 98cm)? Meillä lapsi on tavallisen hoikan lapsen näköinen, mutta ilmeisesti lantion luusto niin kapea, että kaikki legginssit mitä olen löytänyt näyttävät college-housuilta ja valuvat päältä, kun vyötärö kuminauha on liian leveä.
Kommentit (7)
Lisäyksenä edelliseen; näissä on myös vyötäröllä säätömahdollisuus!
Mielestäni H&M housut ovat kapeita. Sekä Lindexin
Yleensä H&M:ltä saa hoikalle lapselle
>Kapeat/tiukat legginssit taaperolle
Tuota... Haluatko lapsellesi kyseenalaista huomiota?
Vimmalla ja Gugguulla on ylivoimaisesti paras istuvuus jos lapsi on oikeasti siroluinen ja hoikka. Meidän tyttö on samanlainen. Pitkään tuskailin, kun ei esim h&m tai muut perusleggarit käyneet millään, valuivat vaan päältä. H&m-legsut on meidän kokemuksen mukaan pääsääntöisesti melko löpsyjä, varsinkin vyötäröltä, poikkeuksena sääntöön harvakseltaan löytyy napakoita malleja. Lindexillä istuvuus melko ok ja Noshilla myös, ovat malliltaan jossain edellämainittujen välimaastossa. Polarn och pyretin legsuissa hyvä puoli kyllä se vyötärökuminauha.
Pitää kokeilla näitä ehdotettuja. Gugguu legginssejä katsoin joskus kirpparilla ja ne näyttivät silmämääräisesti leveiltä, joten en viitsinyt ostaa. Gugguu mekot on ihan loistavalla mitoituksessa tälle lapselle, joten pitää sitten testata ne legginssitkin. Lindex ja H&M on kokeiltu ja valuvat lapsen päältä, vyötäröllä on huomattava määrä löysää ja näyttävät ihan löpsöiltä jaloistakin.
Sille joka ihmetteli miksi haen sopivia housuja lapselle, niin minusta päällä pysyvät housut on fiksummat kuin sellaiset joissa on vyötäröllä niin paljon väljyyttä, että alkkarit näkyy ja lapsi nostelee housuja välillä ylös. Toki sopii ehdottaa kapeita muitakin housuja.
Polarn o. Pyretin legginsit ovat kapeaa mallia. Eivät myöskään pahan hintaiset kun näyttää olevan kolmet kaksien hinnalla.