Kuinka matalana voi kyyryssä oleva susi juosta?
Näin tänään illalla pimeässä, kun joku eläin jolkotteli kotikatuni yli pellolta ojaan. En tiedä, mikä se oli, supikoira, susi vai ahma, kun oli sen verran pimeää. Iso tuuhea häntä sillä oli. Ja näytti koiraeläimeltä.
Ei muuten, mutta kun aika läheltä omaa pihaa mennä viipotti, ja täälläpäin on huhuttu susihavainnoista.
Kommentit (12)
Susi pitäis kyllä erottaa kun säkä on likimain luokkaa tanskandoggi. Jos meni kohtuu ketterästi. niin sanoisin että ahma, vaikka onkin noista harvinaisin. Noitakin alkaa olemaan ympäri suomea. Itsekin olen nähnyt ahman menevän tienpoikki kesälomareissulla itä-suomessa jo 20 vuotta sitten. Supikoira antaa taas hitaan ja kömpelön vaikutelman...taapertajan
mies52v
No ei ollut susi. Se on jumalattomasti noita kahta muuta suurempi eikä kyyristele.
Vaihtoehtoina vielä kettu, koira, kissa...
Kyyryssä oleva susi voi juosta niin matalana, kunnes joutuu konttaamaan.
Paavo Arhinmäki siellä etsi pulloaan.
Vierailija kirjoitti:
Kyyryssä oleva susi voi juosta niin matalana, kunnes joutuu konttaamaan.
Aha? Oletko monestikin nähnyt suden etenevän tälla tavalla? Se minkä ap näki ei ollut susi, ei sitä voi sekoittaa kuin korkeintaan isoon koiraan.
Juoksussa suden ja koiran erottaa helposti toisistaan. Suden juoksu on joustavaa.
Suden selkä pysyy juostessa vaakatasossa ja jalat rullaavat kauniisti alla. Koiran juoksu on huomattavasti väkinäisempää; sen selkä tekee juostessa aaltoviivan kaltaista liikettä.
HE 263/2018 vp
Luultavasti supi tai kettu. Susilla ei mitenkään kauhean pöyheä häntä ole, se on aika pieni itseasiassa.
Nyt on jatkuvasti ollut susia liikkeellä, jatkuvasti tulee uutisia havainnoista. Hyvin voi olla.
Täys paniikki, ainoa oikea ratkaisu.