Seurustelukumppanin lapsen tapaaminen ensi kertaa
Olen nyt tapaillut muutaman kuukauden miestä, jolla on 6-vuotias lapsi. Itselläni ei ole lapsia enkä niitä ole oikeastaan koskaan halunnut. Olemme n. kolmekymppisiä molemmat. Miesystäväni on jo useamman kerran sanonut, että minun pitäisi tavata hänen lapsensa. Itseä tilanne jännittää enkä tiedä olenko vielä valmis siihen. Emme ole olleet mielestäni miehen kanssa vielä niin pitkää yhdessä, että asia olisi ajankohtainen. Lapsi on miehellä joka toisen viikon ja minulle on sopinut hyvin, että tapailemme ainoastaan tuolla miehen lapsivapaaviikoilla. Pelkään, että mies olettaa heti, että kun tapaan hänen lapsensa voimme alkaa välittömästi leikkimään uusioperhettä. Minä taas näen asian niin, että en halua tunkeutua heidän isä-lapsi väliselle ajalleen enkä siis tulisi viettämään siellä aikaa muutenkaan lapsen ollessa miehen luona.
Miten tämä pitäisi hoitaa oikein ja lapsen kannalta järkevästi? Pelkään, että mies suuttuu, kun minulla ei heti olekaan tunteitaan hänen lastaan kohtaan. Enhän tunne edes häntä.
Ei kannata kiirehtiä lapsen tapaamisen kanssa. Katselkaa mielummin rauhassa, kehittyykö suhteenne vakavaksi. Se on sille lapselle raskasta, jos esitellään uusi naisystävä, lapsi kiintyy häneen ja sitten hän katoaakin kuvioista. Mielestäni ihan vaikka useamman kuukauden voi odottaa vielä.