Voiko lähihoitajaksi tai hoitohenkilöksi päästä rikos- ja huumetaustalla?
Luin vaan tuon yhden jutun Iltalehdestä tuosta alkoholisti linnankundista joka on siis koko elämänsä käyttänyt kovia huumeita ja tehnyt rikoksia ja nyt ollut vuoden tai pari kuivilla ja opiskellut lähihoitajaksi. Joo ihmiset voi muuttua, mutta silti mietityttää, että onko tuo nyt hänelle oikea ala.
Kommentit (11)
Voi päästä, ei sitä kukaan rajoita. Kaikkiin hoitoalan ammatteihin voit päästä ihan millä tahansa taustalla. Monella hoitajalla on takanaan huume-, väkivalta ja muita tuomioita.
Tuomittu pedofiili-lähihoitaja ei pääse päiväkotiin töihin.
Voi toki, laittavat vielä vastuuseen lääkekaapista koska on niin luotettava.
Saahan sitä opiskella miksi haluaa, työnsaanti lienee ri juttu.
meneekö sinne muka muitakin ? työkkäri nakkaa katkasuhoidosta suoraan lähäri-linjalle.
Voi tunnen entisen vangin joks opiskelee lähihoitajaksi
Jos koulutukseen liittyvät käytännön työtehtävät oppilaitoksessa, työpaikalla tai muussa oppimisympäristössä edellyttävät olennaisesti alaikäisten parissa työskentelyä, koulutuksen järjestäjän tai korkeakoulun tulee varmistua ennen käytännön tehtävien alkua siitä, että opiskelijalla ei ole SORA-lainsäädännössä määriteltyä rikostaustaa. Nämä rikoslain kohdat koskevat lapseen kohdistuvia rikoksia, seksuaalirikoksia, väkivaltarikoksia, vapauteen kohdistuvia rikoksia ja huumausainerikoksia. Rikostaustan tarkastamista varten opiskelija esittää rikosrekisteriotteen.
Jos koulutukseen liittyvät käytännön tehtävät oppilaitoksessa, työpaikalla tai muussa oppimisympäristössä edellyttävät olennaisesti alaikäisten parissa työskentelyä, koulutuksen järjestäjä tai korkeakoulu voi peruuttaa opiskelijan opiskeluoikeuden, jos se on tarpeen alaikäisten suojelemiseksi ja opiskelija on tuomittu rangaistukseen lapseen kohdistuneista rikoksista, seksuaalirikoksista, väkivaltarikoksista, vapauteen kohdistuvista rikoksista tai huumausainerikoksista.
Jos opiskelija kieltäytyy antamasta rikosrekisteriotetta nähtäväksi, häneltä voidaan pidättää oikeus opiskeluun siihen asti, kunnes hän suostuu toimittamaan rikosrekisteriotteen nähtäväksi.
Töihin voi päästä, mutta jos taipumuksia rikollisuuteen alkaa ilmetä, sieltä pääse aika pian oikeussalin kautta pois.
Tottakai voi, koska hoitajista on pulaa. Narkki sukulaispoikakin kelpasi eli on omakohtainen kokemus.
Kaikki narkit vaan sairaaloihin töihin, mutta älkää syökö liikaa kuormasta.
Edes vartijaksi ei pääse jos on rikostaustaa. Siksi suurin osa niistä onkin teinejä kun eivät ole ehtineet hankkia rekisteriä, poliisi myöntää luvat ja hyvin herkästi myös peruuttaa ne.
Eli voi, joten miksi edes kysyit?