Sähkötupakointi sisällä
Miesystäväni käy iltaisin polttamassa yläkerran vessassa sähkötupakkaa, josta jää vessaan ikävä haju. Hän vetoaa siihen että kyllä siellä on imuri. Itselläni haju käy henkeen ja lapsenikin on huomauttanut pahasta hajusta. Olen lukuisia kertoja pyytänyt miestäni lopettamaan sisällä polttamisen (meillä on myös parveke ja takapiha) mutta hän ei "millään pakkasella ulos mene". Eilen illalla taas huomautin melko tiukasti asiasta ja nyt hän sanoi muuttavansa pois jos ei saa polttaa sisällä. Tänä aamuna kanta oli sama.
Onkohan tässä miehen muutto edessä vai olenko vain turha nipottaja?
Kommentit (18)
Miehellä on valinnan paikka, kumpi on tärkeämpi: Sinä vai sisällä polttaminen
Sinulla on valinnan paikka, kumpi on tärkeämpi: Mies vai tupakaton koti
Vihje: Jos miehelle on sisällä polttaminen kumppania tärkeämpää, mikä muu on sinua tärkeämpää?
Miten ihmeessä kukaan enää tällä vuosituhannella perustelee sisällä tupakointia noin? Äijä pihalle vaan, joko tupakalle tai kokonaan.
Mies voisi kokeilla vaihtaa nesteen hajuttomampaan jos jotain kompromissia haetaan.
Fiksumpaa tietysti olisi höyrytä pihalla, mutta ei kauhean fiksulta to miehesi vaikuta niin ehkä sitten kompromissi.
Miten se voi haista pahalle? Yleensä ne litkut on maustettuja ja niistä tulee hyväntuoksuinen höyry.
Ihan makuasioita mielestäni nämä hajut. Toiset tykkää sähkötupakan höyrystä yhdistettynä cappucinoon tai vaniljaan, itse en..
Jos on allerginen hajusteille, taipumus astmaan tms, hajusteet ja höyry käyvät henkeen.
Mihellä on muutto edessä. Lapsesi terveys on tärkeintä.
Taitaa olla enemmän psyykkistä tuollainen henkeen käyminen. Jos vessassa tosiaan on poistoimuri, sinne pitäisi mennä samalla sekunnilla, kuin sähkötupakan höyryttelijä tulee sieltä ulos, jotta tuon edes haistaisi. Sähkötupakkahan ei tuota savua, eikä pintoihin takertuvia palamispartikkeleita, joten tuoksu tuntuu yhtä pitkään kuin tuuletetussa vessassa pieraisu. Oma puolisoni vetää sähköröökiä juurikin vessassa huuvin alla, enkä oikein ymmärrä, miten siitä voi kehittää draamaa.
Tietysti on niin, että mikäli kyseessä on sinun kotisi, niin voit määrätä asioista haluamallasi tavalla. Silloin täytyy myös muistaa, että toinen voi kokea sen simputuksena ja alistamisena. Entä jos tilanne olisikin niin, että mies vaatisi sinua lopettamaan hajusteiden, tai hiuslakan käytön vessassa ja vaatisi menemään ulos noita suihkuttamaan? Niistä jäävä tuoksu on kuitenkin moninkertainen, eikä niitäkään voi perustella välttämättömyydellä.
No kun ainakaan minä en voi käyttää hajustettuja hiuslakkoja tms. Ja sähkötupakastakin jää ohuen ohut rasvainen pinta (sisältää glyserolia). Sen huomaa erityisen hyvin auton tuulilasissa, jos höyryttää autossa. Sen sijaan sellaista pinttynyttä savun/nikotiininhajua ei jää.
Voisiko olla kirjoittamatta näitä paskaketjuja?
Mun yhdet tutut polttavat sähkötupakkaa sisällä. He itse eivät huomaa mitään hajua, mutta itse haistan sen rappukäytävään asti. Samaten vaatteisiin jää imelä haju. Heillä vaatteet haisee tupakkanesteiltä. Heillä on auton ikkunatkin sisäpuolelta rasvakerroksen peitossa.
Luulen, että sähkötupakoitsijat itse ovat niin tottuneita hajuun, etteivät itse haista sitä.
Ja ei, en käytä hajuvesiä enkä hiuslakkoja tai muutakaan hajusteita. Omassa kodissani en katsoisi sisällä tupakointia hetkeäkään.
Se haju on kammottava. Ja sen verran siinä jää nikotiinia hengitysilmaan, että astmaatikkona saan todella helposti oireita. Mieheni saisi saman tien kantaa kamansa pihalle, jos yrittäisi polttaa sisällä.
Vierailija kirjoitti:
Miten se voi haista pahalle? Yleensä ne litkut on maustettuja ja niistä tulee hyväntuoksuinen höyry.
Se on kyllä kaukana hyvästä tuoksusta. Mutta ilmeisesti höyryttäjä itse ei huomaa, kuinka pahalle haisee.
Veteleekö sellaisia 4 litran hatseja? Joita pöläyttelee useita sekunteja putkeen ulos keuhkoista?
Ukko ulos. Ei tietenkään polta sisällä, jos se häiritsee muita. Olen itse tupakoitsija.
Jos teillä on piha käytössä, niin äkkiä siellä käymiseen tottuu. Tai sitten hän tosiaan muuttaa. Miehen valinta.