Historioitsija Teemu Keskisarja heitteli n-sanaa luennollaan – ”Ei kiinnosta pätkääkään somen mielensäpahoittajat” - Nyt.fi
Siinä on kyllä todellinen alfa. Tällaisia kaivattaisiin lisää nykyaikana
Kommentit (5)
Totta kai menneiden aikojen ihmisiin saa viitata heidän aikakautensa termistöllä. Keskisarja sanoi itsekin, ettei käytä samaa sanaa nykyaikaisista kanssaihmisistään.
Sama kuin ei voisi puhua 1700-luvulla eläneistä äpäristä, luntuista ja sirkuskääpiöistä aikalaistermein, vaan pitäisi anakronistisesti puhua au-lapsista, seksipositiivisista polyamoristeista ja lyhytkasvuisista esiintyvistä taiteilijoista.
En ole hirveän kiinnostunut aiheesta, mutta jos vertaillaan orjien vientiä, pitää kai huomioida olivatko orjat orjia jo ennen maastavientiä vai vasta sen jälkeen?
Ymmärtääkseni suurvaltojen hakemat afro-orjat olivat orjia jo Afrikassa eli ainoastaan paikka vaihtui, mutta asema tavallaan ei. On eri asia hakea täysin vapaita ihmisiä orjiksi.
Eivät ne kiinnosta minuakaan.