Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Taloudenpito

Vierailija
18.01.2020 |

Miten saisitte riittämään 660e nelihenkiselle perheelle kolmeksi viikoksi? Tuosta lähtee vielä puhelinlaskut, yht. 40-40e, sekä poliklinikkamaksu 'a 40e ja muut mahdollisesti tulevat laskut,epätodennäköistä tosin. 40e bensaan. Eli alle 600e. Matemaatikkojen alkuja paikalla? Logiikan huippuja? Talouden taitajia?

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis 40e-50e puh.laskut

Vierailija
2/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helposti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miettimällä tarkkaan pakolliset menot ja jättämällä kaiken ylimääräisen pois. Tiukille kyllä menisi, mutta minkäs tekisi. Ruoasta on helpointa karsia kalliit jutut pois.

Vierailija
4/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

500 kolmeksi viikoksi, pelkkään ruokaanko? No ihan taatusti riittää.

Vierailija
5/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

500 kolmeksi viikoksi, pelkkään ruokaanko? No ihan taatusti riittää.

Jokainen varmaan osaa kuvitella, mitä elämiseen kuuluu, muutakin kuin ruoka.

Vierailija
6/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäiset lapset? Tarviiko saada kaikki ruuat, vai syökö lapset päiväkodissa/koulussa tai vanhemmat töissä? Vai eväät? Allergioita? Onko kaapissa/pakkasessa mitään? Tarviiko vaippoja, vessapaperia, pesuaineita tänä aikana?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähennän käytettävissä olevasta summasta tulevat laskut ja jaan loppusumman päivien määrällä. Siitä näkee, miten paljon päivää kohden voi käyttää ruokiin. Sitten tekisin tarkan ruokalistan ja lasken aterioille hinnan. Jos menee yli päiväbudjetin, vaihdan tialle halvemman ruuan. Noin 500 euroa on kuitenkin sen verran iso summa, että ei ole vaikeaa.

Vierailija
8/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

500euroa kolmeksi viikoksi, hyvin riittää!

Siitä voisi varata 300e ruokaan ja 200 jäisi vielä yllättäviin menoihin.

100e riittää viikossa loistavasti!

Osta Lidlistä viisi porkkanapussia, siitä saa porkkanaraastetta c-vitamiinin lähteeksi 3.50e. Kaurahiutaleita kaksi pakettia 1e, puuroksi ja tuorepuuroksi. Tarjoushedelmiä pari pussia menee puuron kanssa ja välipalana (nyt oli veriappelssiinit 1.70 kilo). Iso keittovihannes+perunapussi 1.50 ja tarjous sikanauta jauheliha paistettuna 2.20e ja lihaliemikuutio, tästä syö pari päivää jos tekee ison kattilan. Pinaattiletut on 1.19 e paketti. Osta näitä vararuoaksi neljä pakettia. Litran jogurtit on 1e/kilo, osta muutama jugurtti. Perunasipuli suikaleet iso pussi 1.50e ja siihen kaveriksi tarjous kanaa/jauhelihaa tai kinkkua kerroksittain ja euron ruokakerma +muna. Uunin tunniksi. Spagettikilo on 50c ja siihen iso tomaattipojjainen kastike 1.20 ja tarjousjauheliha 2.50.

Näillä kun tällaisilla menee niin jää rahaa ylikin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minkä ikäiset lapset? Tarviiko saada kaikki ruuat, vai syökö lapset päiväkodissa/koulussa tai vanhemmat töissä? Vai eväät? Allergioita? Onko kaapissa/pakkasessa mitään? Tarviiko vaippoja, vessapaperia, pesuaineita tänä aikana?

Pesuaineet tulenevat loppumaan. Lapset koululaisia, pakastin ei tarjoa apua kuin muutaman rasian marjoja, koska hajosi ja sulatti kaiken pari kuukautta sitten. Ei merkittäviä allergioita onneksi. Olen alkanut ottamaan omat eväät töihin. Mies työtön.

Vierailija
10/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos fiksuinta vinkeistä. Sanoisinko, että kartoitan ja opettelen, ei ihan uusia taitoja toki, mutta uusi elämäntilanne. On kiva kuulla, mitä toiset vinkkaa ja saada ahaa-ajatuksia.....

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Minkä ikäiset lapset? Tarviiko saada kaikki ruuat, vai syökö lapset päiväkodissa/koulussa tai vanhemmat töissä? Vai eväät? Allergioita? Onko kaapissa/pakkasessa mitään? Tarviiko vaippoja, vessapaperia, pesuaineita tänä aikana?

Pesuaineet tulenevat loppumaan. Lapset koululaisia, pakastin ei tarjoa apua kuin muutaman rasian marjoja, koska hajosi ja sulatti kaiken pari kuukautta sitten. Ei merkittäviä allergioita onneksi. Olen alkanut ottamaan omat eväät töihin. Mies työtön.

Mä kysyn vielä sen verran, että onko teillä joku s-kauppa lähellä? Prisma tai s-market. Tai lidl. Mitä olettaisit, että mihin muuhun kuin ruokaan ja pesuaineisiin tuosta summasta tarvitsee riittää? Noiden luettelemiesi laskujen ja bensan lisäksi siis.

Vierailija
12/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

500 kolmeksi viikoksi, pelkkään ruokaanko? No ihan taatusti riittää.

Jokainen varmaan osaa kuvitella, mitä elämiseen kuuluu, muutakin kuin ruoka.

No en oikein osaa, kun tuossa oli jo rajattu terveydenhuolto, puhelimet ja auto pois, ja ilmiselvästi myös vuokra tai vastaava, kun kerran pienemmätkin laskut on osattu luetella. Vessapaperi ja pyykkipulveri yms menee ruokalaskun seassa hyvin. Kolme viikkoa pärjännee ilman vaateostoksia tai hankintoja. Mitä muita kustannuksia jää? Omassa perheessä ei mitään, mutta perheethän on erilaisia. Eli mitä muuta tässä pitäisi ottaa huomioon?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Minkä ikäiset lapset? Tarviiko saada kaikki ruuat, vai syökö lapset päiväkodissa/koulussa tai vanhemmat töissä? Vai eväät? Allergioita? Onko kaapissa/pakkasessa mitään? Tarviiko vaippoja, vessapaperia, pesuaineita tänä aikana?

Pesuaineet tulenevat loppumaan. Lapset koululaisia, pakastin ei tarjoa apua kuin muutaman rasian marjoja, koska hajosi ja sulatti kaiken pari kuukautta sitten. Ei merkittäviä allergioita onneksi. Olen alkanut ottamaan omat eväät töihin. Mies työtön.

Mä kysyn vielä sen verran, että onko teillä joku s-kauppa lähellä? Prisma tai s-market. Tai lidl. Mitä olettaisit, että mihin muuhun kuin ruokaan ja pesuaineisiin tuosta summasta tarvitsee riittää? Noiden luettelemiesi laskujen ja bensan lisäksi siis.

Onneksemme Lidl on aika lähellä...Myös Ässä, mutta se on osoittautunut aika kalliiksi...Lääkkeisiin tulee menemään uskoakseni, alle 30e.

Vierailija
14/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

500 kolmeksi viikoksi, pelkkään ruokaanko? No ihan taatusti riittää.

Jokainen varmaan osaa kuvitella, mitä elämiseen kuuluu, muutakin kuin ruoka.

No en oikein osaa, kun tuossa oli jo rajattu terveydenhuolto, puhelimet ja auto pois, ja ilmiselvästi myös vuokra tai vastaava, kun kerran pienemmätkin laskut on osattu luetella. Vessapaperi ja pyykkipulveri yms menee ruokalaskun seassa hyvin. Kolme viikkoa pärjännee ilman vaateostoksia tai hankintoja. Mitä muita kustannuksia jää? Omassa perheessä ei mitään, mutta perheethän on erilaisia. Eli mitä muuta tässä pitäisi ottaa huomioon?

Lähinnä tulee mieleen harrastusmaksut, jotka voi olla mitä vaan, lasten kaverisynttärilahjat, joista selviää eurolla, kuukautissiteet, ehkä sähkölasku.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

500 kolmeksi viikoksi, pelkkään ruokaanko? No ihan taatusti riittää.

Jokainen varmaan osaa kuvitella, mitä elämiseen kuuluu, muutakin kuin ruoka.

No en oikein osaa, kun tuossa oli jo rajattu terveydenhuolto, puhelimet ja auto pois, ja ilmiselvästi myös vuokra tai vastaava, kun kerran pienemmätkin laskut on osattu luetella. Vessapaperi ja pyykkipulveri yms menee ruokalaskun seassa hyvin. Kolme viikkoa pärjännee ilman vaateostoksia tai hankintoja. Mitä muita kustannuksia jää? Omassa perheessä ei mitään, mutta perheethän on erilaisia. Eli mitä muuta tässä pitäisi ottaa huomioon?

Lähinnä tulee mieleen harrastusmaksut, jotka voi olla mitä vaan, lasten kaverisynttärilahjat, joista selviää eurolla, kuukautissiteet, ehkä sähkölasku.

Kaverisynttärit mahdollisia, yleensä osuu just pahimpaan saumaan ja ryppäänä, hygieniatuotteet....ap

Vierailija
16/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis mitä muuta tuosta 500 eurosta pitäisi vielä maksaa kuin ruoat, vessapaperit ja vastaavat? Minusta kun 500 euroa nelihenkiselle perheelle näihin menoihin on ihan hyvin. Riittää, että jättää turhat kalliit jutut (esim. einekset, tuoremehut, sokerijogurtit) ostamatta.

Vierailija
17/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

150 euroa viikossa ruokaan ja hygieniatarvikkeisiin, yhteensä 50 euroa kaverisynttäreihin ja muihin vastaaviin. Ei pitäisi olla vaikeaa, jos tämä on tilapäinen tilanne.

Vierailija
18/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

500euroa kolmeksi viikoksi, hyvin riittää!

Siitä voisi varata 300e ruokaan ja 200 jäisi vielä yllättäviin menoihin.

100e riittää viikossa loistavasti!

Osta Lidlistä viisi porkkanapussia, siitä saa porkkanaraastetta c-vitamiinin lähteeksi 3.50e. Kaurahiutaleita kaksi pakettia 1e, puuroksi ja tuorepuuroksi. Tarjoushedelmiä pari pussia menee puuron kanssa ja välipalana (nyt oli veriappelssiinit 1.70 kilo). Iso keittovihannes+perunapussi 1.50 ja tarjous sikanauta jauheliha paistettuna 2.20e ja lihaliemikuutio, tästä syö pari päivää jos tekee ison kattilan. Pinaattiletut on 1.19 e paketti. Osta näitä vararuoaksi neljä pakettia. Litran jogurtit on 1e/kilo, osta muutama jugurtti. Perunasipuli suikaleet iso pussi 1.50e ja siihen kaveriksi tarjous kanaa/jauhelihaa tai kinkkua kerroksittain ja euron ruokakerma +muna. Uunin tunniksi. Spagettikilo on 50c ja siihen iso tomaattipojjainen kastike 1.20 ja tarjousjauheliha 2.50.

Näillä kun tällaisilla menee niin jää rahaa ylikin!

Aika erikouset ruuat. Miten yhdestä keittovihannespusdista ja valmiiksi paistetusta jauhemihasta tulisi enemmän ruokaa isossa kattilassa?

Eikö olisi järkevää ostaa perunoita ja vihanneksia ja jauhelihaa?

Tai sipulia ja tomaattimurskaa valmiskastikkeen tilalle.

Tai maitoa, munia ja pinaattia valmislättyjen tilalle.

Perunoita pakastesuikaleiden tilalle.

Vierailija
19/19 |
18.01.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan ensin kiertäisin nyt useampana iltana sen ässän ilta-alet. Eli tuntia ennen sulkemisaikaa punalapputuotteet ovat -60%. Meillä prisma sulkeutuu klo 21, eli alennus alkaa klo 20. Menen kauppaan hamstraamaan tuotteita klo 19.

Osta sieltä niin paljon lihaa kun irtoaa. Samoin leipä kannattaa ostaa alesta, jos ette jaksa itse leipoa.

Tein tähän suunnitelman laskettuna 150€/viikko budjetilla. Hinnat on laskettu meidän paikallisen ässän hinnoilla, joten lidlistä voi saada halvemmalla. Mikäli onnistut hakemaan lihoja alesta niin summa tietysti pienenee. Meillä tehdään samanlaiselle porukalle (meillä lapset alakoulussa, molemmat vanhemmat töissä mutta omat eväät) noin seitsemän ruokaa viikossa. Käytännössä yhdestä tulee päivällinen + seuraavan päivän eväät.

Aamupalat, välipalat ja iltapalat joka viikolle: 5 pussia leipää (laitoin ostoskoriin vaihdellen sämpylöitä, täysjyväpaahtoleipää, ruisleipää jne), margariini, 1kg kermajuusto, kaurahiutale, 30kpl kananmunia, 2x litran mansikkakeitto ja 10 litraa maitoa. Näistä tulisi yhteensä 30€. Ruokiin jäisi vielä 120€.

Viikko 1:

Spagetti + jauhelihakastike (spagetti, 700g jauheliha, tomaattimurskatölkki ja kaksi ruokakermaa)

Kinkkukiusaus (2pss kinkkusuikale, 1,5kg perunasipulisekoitus, sipuli, 3prk ruokakermaa)

Kanakeitto (koipireisiä, perunaa, porkkanaa, sipulia, 2dl kuohukerma, kanaliemikuutio)

Jauheliha-perunalaatikko (700g jauheliha, perunoita, porkkanaa, sipulia, tomaattimurskaa, lihaliemikuutio, valkosipulia)

Tomaattinen omena-makkarakastike ja täysjyväpasta (https://www.kodinkuvalehti.fi/reseptit/arjen-nopeat-liha-pastat-ja-riso…)

Tonnikala-riisilaatikko (tonnikalaa 3prk, riisiä, kalalientä, ruokakerma, kirsikkatomaattia, munia)

Jauheliha-punakaalilaatikko (700g jauheliha, punakaali, etikkapunajuuria, sipulia, siirappia.. )

Näiden aineksista tulee yhteensä 53€. Ja paljon kaikkea jääkin (liemikuutioita, punajuuria, siirappia, munia, riisiä..). Mausteita en merkinnyt listaan, niitä voi ostaa tarvittaessa.

Lisäksi lisäsin ostoskoriin ainekset kaali-porkkana-ananasraasteelle, vihersalaatille (keräsalaatti, kurkku, paprika, tomaatti) ja erilaisia pakastekasviksia ja uunijuurespakasteita. Näistä tuli 15€.

Tässä vaiheessa yhteensä 98€. Budjetista jäisi siis vielä 52€, mausteisiin, pesuaineisiin, vessapaperiin, kahviin jos juotte, hedelmiin ja herkkuihin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi kaksi