Miksi en osaa mitään
Miksi juuri minä synnyin tällaiseksi surkimukseksi. Koko muu lähipiiri, perhe ja suku ovat sitten saavuttaneet unelmiaan ja menestystä. Minä en vaan osaa enkä opi mitään. Siksi en koskaan saavuta mitään, edes mitään pientä.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Kukaan ei osaa syntyessään mitään. Kaikki joutuvat opettelemaan. Toiset opettelevat enemmän ja toiset vähemmän. Sulla on ilmeisesti jäänyt aika vähiin.
Niin kuin kirjoitin, en myöskään opi mitään. Olen kyllä yrittänyt.
Jotkut vaan ei ole niitä penaalin terävimpiä kyniä. Se, että koet rakentavaksi käsitellä ongelmaasi ulisemalla AV:lla, alleviivaa asian aika tyhjentävästi.
Tästä huolimatta voit tehdä itsesi kanssa jotain mukavaa, jotain mistä tulee hyvä mieli. Negatiiviset ajatukset lisäävät negatiivisuutta ja päin vastoin.
Onko niillä muilla enemmän energiaa? Jotkut ihmiset ovat kai synnynnäisesti vähäenergisempiä, nopeammin väsyviä.
Ehkä et vielä ole löytänyt sitä, missä olet hyvä, mistä olet kiinnostunut ja mihin haluat pitkäaikaisesti suunnata (vähäisen?) energiasi?
Joskus sen löytää vain kokeilemalla, mikä edellyttää avoimuutta ja uteliaisuutta.
Kannattaa muistaa, että jos oma tavoite on liian korkealla, epäonnistuu vääjäämättä. Jotta voi kokea mielekkääksi jatkaa jonkun asian parissa puurtamista ja harjoittelua, täytyy hyväksyä huonommatkin suoritukset.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Kukaan ei osaa syntyessään mitään. Kaikki joutuvat opettelemaan. Toiset opettelevat enemmän ja toiset vähemmän. Sulla on ilmeisesti jäänyt aika vähiin.