Onko tämä haava tulehtunut? KUVA
Kommentit (24)
Mulla oli joskus samanlainen. Vedin juustohöylällä ja kyllä se haava tulehtui. Arpi jäi muistoksi.
Mahdoton sanoa surkeista kuvista.
Pieni tulehdusreaktio on osa normaali paranemista, myös pieni kudosnesteen tihkuminen.
Jos haava kuumottaa kovin ja/tai valuu haisevaa keltaista märkää, silloin se on tulehtunut.
Huuhtele tuota puhtaalla vedellä kerran päivässä, kuivaa ja laita Abilar-pihkasalvaa tai lääkehunajaa ja lappu päälle.
Vierailija kirjoitti:
Mulla oli joskus samanlainen. Vedin juustohöylällä ja kyllä se haava tulehtui. Arpi jäi muistoksi.
Kiva, tää tuli säilykepurkin kannesta.
Lääkäri paikalla.
Näyttäisi siltä että sormeen on kasvamassa minipenis.
Tämä on harvinainen ilmiö, mutta täysin harmiton.
Sen voi täysikasvuisena (4cm) napsaista pois.
Vierailija kirjoitti:
Onpa sinulla ruma sormi.
Jaa :D Mitä tästäkin sitten pitäisi ajatella..
Näyttää suht pahalta kyllä, itse lähtisin käymään päivystyksessä ihan varmuuden vuoksi ettei tule mitään infektiota tai verenmyrkytystä.
1. Ei ole, näyttää ennemminkin tuoreelta haavalta
2. Kuva huono, en usko
Vierailija kirjoitti:
Näyttää suht pahalta kyllä, itse lähtisin käymään päivystyksessä ihan varmuuden vuoksi ettei tule mitään infektiota tai verenmyrkytystä.
Ajattelin mennä huomenna aamulla ennen koulua terveysasemalle.
Ei ole tulehtunut. Ihan normaalin näköinen, jos haavaa voi pitää normaalina.
Ei näytä mielestäni tulehtuneelta. Meillä pojalle tuli tuollainen polveen kesällä ja näytti aluksi samalta. Ihan hyvin parantui.
Ei tuo minusta mitenkään erityisen tulehtunut ole.
Jos alkaa kovin mätää valumaan ja punoitus leviää terveelle iholle, menisin lääkäriin.
Joku varoitteli verenmyrkytyksestä. Siitä on syytä olla huolissaan jos tulehduskohta laajenee terveisiin kudoksiin.
Äkkiä yliopistollisen sairaalan ensiapuun! Olet n. 5,72 tunnin päästä kuollut, jos et heti mene. Jo 4,29 tunnin kohdalla vaivut nopeasti koomaan, etkä voi enää hälyttää apua.. Sitä ennen olo on ns. "ei tunnu missään", eli etenemistä ei edes huomaa. Ja niinkin nopeasti kuin 2,08 tunnin kuluttua parantava hoito tulee kestämään useita kuukausia.
Ei ole tulehtunut, ei ainakaan hoitoa vaativalla tavalla. Lievä tulehdusreaktio on osa normaalia paranemisprosessialin. Mutta mikään ei kuvassa viittaa siihen että haavassa jylläisi joku bakteeri.
UP