Miksi kielessä kaikki miessanat on normeja? Miksi he-pronominilla saa viitata ihan kuvitteelliseen ihmiseen, joka voisi ihan yhtä hyvin olla nainen?
Huh miten itsekkäitä lehmiä miehet on, kaikki pyörii heidän ympärillään. Aina kun tekstissä on kuvitteellinen henkilö, se on he. Ei she-pronominia käytetä ikinä itseisarvona, vaan korkeintaan lisänä he:lle. En ole koskaan nähnyt tekstiä, jossa viitattaisiin koko ajan vain naispronominilla ihmisyyteen ja ihmisen toimintaan. Aika törkeää sukupuolittamista.
Aina miehen sukunimi, aina mieheen viittaava pronomini. Miehet vain levittää kaikkialle itseään. Ei ikinä voi joustaa tai ajatella muita. Tytötkin abortoidaan pois jotta ukkojen oma valta jatkuu! Miehet siis ennemmin poistavat naiset väestöstä, kuin muuttavat sovinistisia perinteitään. Miettikää sitä.
Miettikää hetki miksi sukupuolisensitiivisyys loistaa. Varmaan siksi, että naiset jätetään kaikessa ulkopuolelle ja heitä marginalisoidaan vain sukupuolen takia.
Kommentit (3)
Sä olet todellakin sisäistänyt käsitteet kärjistäminen ja mustavalkoisuus - propsit siitä!
Hienoa misandriaa. Alat kehittymään. Olet jo sukunimihulluuden toisella puolella.
Oletko huomannut, että suomen kielessä ei ole käytössä he/she-pronominit?