Mietitään yhdessä tilanteita, joihin digiongelmat voisivat johtaa
Tänään ei Danske Bankin palvelut eivät ole toimineet. Itselleni ei tästä koitunut kuin pientä harmia, mutta mietin, kuinka riippuvaisia olemmekaan tällaisista digipalveluista. Toisaalta olemme tottuneet siihen, että pavelut toimivat nopeasta ja vaikappa pankkitilin saldon voi tarkistaa muutamalla painalluksella. Kun tulee opngelmia, ärsyynnystä aiheuttaa tilanne, jossa palvelu ei olekaan saatavilla. Monesti olemme todella riippuvaisia sähköisistä opalveluista. Omassa työssäni esimerkiksi on pakko käydä kolmannen osapuolen sivuilla ja tunnistautua vahvasti. Entä jos juuri silloin pankki olisi alhaalla?
Ihan kiinnostuksesta haluaisi tietää, onko teidän töissänne tilanteita, joissa digihärpäkkeiden toimimattomuus voisi aiheuttaa suorastaan vaarallisia viivästyksiä. Tai keksitkö tilanteen, jossa verkkokatkos tai vastaava tuottaisi ongelmia työpaikallasi?
Mietin myös jotain ylioppilaskirjoituksia, jotka käsitääkseni on digitalisoitu. Entä jos koko järjestelmä ei toimisi? Voisiko kokonainen vuosikerta jäädä ilman lakkejaan tai saisivatko kaikki lakit?
Kommentit (2)
No sairaalassa esimerkiksi. Kun potilastietojärjestelmä ei toimi niin siinä sattuu jo hengenvaarallisia tilanteita. Esim allergiat ym riskitiedot ovat potilaan kertomisen varassa. Ei se mitään jos on tajuissaan mutta leikkaussalissa tilanne on toinen.
Ylioppilaskirjoituksissa on varauduttu "kaikkeen mahdolliseen". Varakoneita, varapalvelimia, kaikenlaisia härpäkkeitä on. Kyllä se on aika pitkälle suunniteltu juttu. Jos järjestelmä ei toimi, niin opiskelijat odottavat sen korjausta ja saavat tämän odotteluajan hyvityksenä (eli kirjoitusaika tulee olemaan joka tapauksessa sama). On varauduttu palohälytyksiin ja muihin yllättäviin juttuihin. Ohjeet tulevat jokaiselle koululle suoraan YTL:ltä.
Mutta ainahan siellä sattuu ja tapahtuu. Jollakin ei toimi kone, jonkun abitti-tikku on rikki, jonkun kuulokkeissa on kielletty bluetooth-liitäntä. Joku putoaa verkosta ja valvoja joutuu opiskelijan palauttamaan takaisin verkkoon. Mutta ei se järjestelmä niin altis vaurioille tai yllätyksille ole kuin voisi äkkiseltään luulla.
Vähän ohi aiheesi, mutta ylioppilaskirjoitukset ovat lähellä sydäntäni. Itse työskentelen opettajana (yllätys), joten en välttämättä tarvitse verkkoja tai härpäkkeitä mihinkään. Toki paljon on digitoitu (mm. opetusmateriaalini), mutta selviäisin oppitunneista kyllä ilmankin. Wilma-merkinnätkään ei nyt ihan niin tähdellisiä ole, ettäkö joku niiden puutteeseen kuolisi.
Mutta hassua, että joudut työssäsi tunnistautumaan pankkisi etkä työpaikkasi kautta. Minulla on Nordean tunnuslukusovellus, mutta entä jos olisin sinä ja unohtaisin puhelimen kotiin jonain päivänä?