Mikä on mielestäsi syvällistä?
Omien asioiden vatvominen viikosta toiseen viinipullon ääressä ilman että mikään muuttuu? Netflixin muotisarjojen analysonti muutamalla muotilauseella? Syvällisten kirjojen väärin ymmärtäminen? Luonnontieteiden halveksunta ja gurujen ihannonti? Liikunnan ylenkatsominen? Kaikkien muiden ihmisten harrastusten lyttääminen lapselliseksi?
Koska kaikki nämä ovat treffeillä ja seurustellessa tulleet vastaan itseään älykkäinä ja syvällisinä pitäviltä.
Kommentit (7)
Syvä kurkku-elokuva
Löytyi ainakin yksi asia, johon Aihe vapaa ei osannut vastata.
Katsoa itseään peilistä ja hymyillä. Se on syvintä mitä tiedän.
No esim. ne Temppareiden syvälliset ja henkevät keskustelut 🤪
Katkerat ihmiset jotka vain vatvoo että kaikissa muissa ihmisissä on syy kun heillä ei suksi luista. Ja yksinhuoltajat jotka syyttävät muita että siihen on päädytty niin kuin heissä itsessään ei olisi mitään vikaa.
Voiko joku todella kuvitella itsensä niin ylös ettei mitää vikaa näe itsessä, niin todellakin voi eikä siihen tarvitse kuin tehdä pari kakaraa niin on jo marttyyri. Se on niin itseriittoinen ja narsisti niin ettei tule toimeen kenenkään kanssa. Tunnistaako kukaan tästä itseään niin ei varmasti sillä ne tyypit eivät usko koskaan olevansa narsisteja vaan he tuntevat olevansa ainutlaatuisia ihmisiä joidenka pillin mukaan muiden pitää hyppiä.
Niilo Rauhalan runot, esimerkiksi.