Miehen eroahdistus
Vähän olen tässä mietteissäni. Sorruin vuosi sitten "toiseksi naiseksi" suhteeseen miehen kanssa, joka oli eroamassa. Ja harvinaista kyllä, erosikin. Toki papereiden jätön jälkeen ovat asuneet saman katon alla monta kuukautta. Itse asun eri paikkakunnalla ja ollaan tapailtu (salaa) aina kun ollaan voitu.
Nyt sitten kun viikonloppuna tuli lopullinen tavaroiden jako, niin mies on kuin perseelle ammuttu karhu. Ei halua puhua mun kanssa, tai no halusi mutta eka asia oli sellainen vuodatus siitä kuinka ero on niin raskasta ja tulee paha olo. Minä en kommentoinut mitenkään ja sitten kun mies siitä vähän myöhemmin mainitsi, niin sanoin, että en halua puuttua siihen eroon millään tavalla, enkä kommentoidakaan sitä. Tästä sovittiin jo suhteen alussa, kun tämä ero tuli miehen taholta puheeksi.
Mies on nyt pitänyt mykkäkoulua pari päivää ja syynä on nyt ilmeisesti se, että en alkanut lohduttamaan. Vaan kuinka mun olisi pitänyt se tehdä? "Mä oon hirveän pahoillani, että asiat meni näin ja jouduit eroamaan siitä liitosta, joka oli pelkkä kaverisuhde..?"
No mikäs ihme tuo on kun elämänsä nainen heitti pihalle.