Te, jotka inhoatte jouluruokia; mitä teillä tarjotaan jouluna?
Monet sanovat, että pöydässä on jotain oikeesti hyvää. Mitä se teillä on?
Kommentit (27)
Kaalipiirakkaa, lasagnea ja runsaasti salaatteja
Kinkkua, lantu-, porkkana- ja perunalaatikkoa, rosollia, mätiä, savu-, graavi- ja uunilohta. Lisäksi on rapuja joko itsepyydettyjä jokirapuja tai katkarapuja valkosipulissa, voissa ja juustolla kuorrutettuina. Leipänä imellettyä limppua ja päälle aitoa voita. Lisukkeina, kananmunia, salaattia, kurkkuja ja kurkkusalaattia.
Siinäpä meillä kasvisjouluruokavihaajan joululounas.
Syön sitä mitä normaalistikin tekisi mieli juuri sinä päivänä syönä.
Meillä on monesti ollut blinejä, mätiä & smetanaa ja rapusalaattia.
Sitten katetaan loimulohta, siikaa ja keitettyä Lapin puikulaa.
Graavisiikaa, muikun- tai siianmätiä. Poronfilee sienikastikkeella. ja uunijuureksia. Jälkiruoka itse tehtyä lakkajäätelöä.
En oo ikinä tajunnu tätä, että joku vihaa kaikkia jouluruokia. Siis mitä se tarkoittaa? Että vihaa kalaa, lihaa, kasviksia? Sitten näitä "rajuja" vastavetoja että syödään pizzaa tai sushia, mikäs siinä jos oikeesti haluaa, mutta jotenkin huvittavaa että se tehdään siksi että "jouluruoka on pahaa". Ettei yhtään jouluruokaa osata valmistaa tai ostaa niin että siitä tykkäis?
Meidän miniä on italiatar Toscanasta ja laittaa sellaista ruokaa, ettei siinä tule juurikaan jotain laatikoita ja rosolleja ikävä. Eli meillä tarjotaan toscanalaisia herkkuja koko joulu,
Katkarapu-banaanipizzaa. Banaanilimsaa. Lakritsijäätelöä.
Pakastepizzan ja pullon viiniä ajattelin nautiskella. Joulu on minulle vain tavallisia vapaapäiviä, en juhli.
Monille taitaa perinteisissä jouluruuissa ne laatikot olla "se juttu", joka ei oikein sytytä. Keitettyä ja paistettua vauvanruokamaista sosetta. Toinen on monet etikkaiset vihannes- ja kalasäilykkeet.
Ihan mitä mieli tekee. Patonkia, pizzaa, juustoja, salaatteja, suolaisia piirakoita, karjalanpiirakoita, sipsejä, hedelmiä, suklaata, kermaperunoita, hitto vaikka salmiakkia. Mitä tekee mieli.
Mämmiä ja munaa. Sekä Rivo-Riitan "parempaa" torttua.
Poronpaistia, aurajuusto-peruna paistosta, porkkanalaatikkoa, 3x graavilohta, mätiä, rapuja, torttuja, glögiä. Ei mitään muuta, etenkään kasviksia. Ja teemme sen verran, kun jaksamme syödä yhtenä päivänä. En ole ikinä tajunnut, miksi Jouluna pitää vetää överit ja istua sitten vessassa. Se maha ei jouluna yhtään sen enempää vedä kuin muinakaan päivinä.
Vierailija kirjoitti:
En oo ikinä tajunnu tätä, että joku vihaa kaikkia jouluruokia. Siis mitä se tarkoittaa? Että vihaa kalaa, lihaa, kasviksia? Sitten näitä "rajuja" vastavetoja että syödään pizzaa tai sushia, mikäs siinä jos oikeesti haluaa, mutta jotenkin huvittavaa että se tehdään siksi että "jouluruoka on pahaa". Ettei yhtään jouluruokaa osata valmistaa tai ostaa niin että siitä tykkäis?
No mä en pidä lanttu- tai porkkanalaatikosta. Enkä rosollista. Ei ne juuri muuksi muutu vaikka ne tekisi kuka, itse tai Saarioinen tai mikä vaan.
Miksi ihmeessä perinteen vuoksi pitäisi juhlapyhinä pistää pöytä täyteen ruokia joista kukaan perheenjäsen ei pidä? Sitten kaikki yrittäisivät oksu kurkussa lappaa jotain lanttulaatikkoa naamaansa koska näin on tehty sata vuotta, että syö ja itke tai itket ja syöt, ja iloista joulua vaan.
Mämmiä, munia ja jotain linnuntapaista.
Seitankinkkua, härkislaatikkoa ja quornkastiketta.