Kertokaas ladyt
Kun nykyisin on nämä seulat sun muut. Kerrotaanko kaikille perheille selvästi se mitä esim lapsivesipunktiossa selviää ja mitä ei? Kun niin monella tuntuu olevan käsitys, että kaikki kromosomianomaliat näkyvät tavallisen punktion tuloksissa. Ja kerrotaanko että paljon vaikeampia kuin down jää etsimättä ja löytymättä?
Kommentit (8)
kun jatkuvasti kysellään punktioista.
lekuri otti asiat puheeksi jo alkuraskauden ultrassa (siis yksityinen, ei kunnan lekuri). Ja käytiin nämä läpi, kun miehen kanssa haluttiin sitten kunnolla tietää. Itse testiin en mennyt, kun np-ultra oli ihan normaali, joten en tiedä, mitä siellä puhutaan.
Ja saatiin todella hyvää infoa, ehkäpä lekuri oli seuloja vastaan itse, mutta keroit riskit ja hyödyt ihan tilastojen mukaan. Mutta siis oli yksityinen, ei mikään neuvola tms.
kiinnostaa mitä näkee ja mitä ei ja mitkä ovat riskit suhteessa hyötyyn.
punktioon tai biopsiaan ? en usko että se osuus on kovin suuri.
n etukäteen miten suhtautuu mihinkin tuloksiin, jos tutkimuksiin haluaa osallistua.
Sanottiinko niissä papereissa mitä tutkitaan ja mitä voidaan todeta?
vai eikö kukaan osaa vastata tähän?