Älkää tunkeko lapsianne muottiin
Jokaksella lapsella on yksilönä ja ihmisenä vapaus päättää itse mitä he ikinä haluavatkaan olla. Jos jonkun lapsi haluaa olla vaikka hevonen niin olkoon. Mutta älkää survoko lapsianne muottiin. Siitä jää vain ikävä jälki ja ikävä mielipaha joka sitten harmittaa kaikkia.
Kommentit (7)
Ongelma tulee, kun niitä vaihtoehtoja tuputetaan väkisin lapsille. Lapsi ei siis enää saa olla se tavallinen vaan nyt pitää olla jotain muuta ja erikoista eli vaikka se hevonen. Lapsi on ymmällään. ”Enkö saa enää olla poika? Onko minun tosiaan pakko olla hevonen, koska te tuputatte minulle näitä juttuja?”
Minun lapseni on poika, ja poikana hänet kasvatan.
Miksi lapsi saisi päättää olevansa hevonen tai valita sukupuolensa, kun ei saa päättää edes pienistä asioista kuten mitä ja milloin syö, mitä pukee päälleen jne.? Nämä asiat päättää vanhemmat, koska "lapsi tarvitsee säännöt ja rajat".
Pitää heillä jokin perusta olla, jonka päälle elämänsä rakentavat.
Vierailija kirjoitti:
Miksi lapsi saisi päättää olevansa hevonen tai valita sukupuolensa, kun ei saa päättää edes pienistä asioista kuten mitä ja milloin syö, mitä pukee päälleen jne.? Nämä asiat päättää vanhemmat, koska "lapsi tarvitsee säännöt ja rajat".
Aikuisen ei kuulu päättää laösen puolesta mitään, lapsi on kuitenkin samanlainen yksilö ja ihminen siinä missä aikuinenkin ja kykenee myös omiin päätöksiin. On parempi antaa lapsen kokeilla, tutkia, etsiä ja oppia kuin että ollaan kokoajan estämässä ja kieltämässä niin että lopulta lapsi ei saa tehdä muuta kuin istua hiljaa paikallaan. Mutta mikä se sellainen lapsi sitten on? Koriste esine! Antakaa lapsien olla lapsi.
Onko cissukupuolisuus ja heterous jotain niin häilyvää ja epäluonnollista, että jos ei pidetä koko ajan silmällä ja painosteta, lapsi on heti trans tai vähintään homo?
Tottakai tulee rumaa jälkeä jos se muotti on liian pieni. Inkvisitio yritti sitä huonolla menestyksellä, mutta ne tosin unohti kaikenlaisia piikkejä sinne muotin sisälle.