Osakekurssit
Osakekurssit ovat nyt korkeimmalla kuin koskaan. Kun ne seuraavan kerran putoavat, uskotko, että ne nousevat koskaan yhtä korkealle kuin nyt.
Kommentit (7)
Koskaan? Toki, mutta sitähän ei voi tietää, että tapahtuuko minun elinaikanani. Aina on jokin osake myös ostohinnoissa.
Olen myynyt pikkuhiljaa pois varautuen pahimpaan. Nyt on aika vähän osakkeita enää. Jätän yhä tappiolla olevat salkkuun nousua odottamaan ja sillä aikaa otan niistä osingot pois. Uskon että jonkinlainen romahdus tulee kohta. Hirvittäisi mennä romahdukseen isolla määrällä osakkeita. No ei niitä paljon ole ollut alunperinkään. Ei vain uskalla sijoitella kun on nyt niin paljon epävarmuustekijöitä.
Eihän ne ole ikinä maailmanhistorian aikana notkahduksesta nousseet. Melkein 100 vuotta ollut jo maailmantalous jatkuvasti miinusmerkkinen.
Pidemmällä tähtäimellä tulee nousemaan aina edellisten huippujen yli.