Kaveri photoshoppasi vauvani kasvoista syntymämerkin pois pyytämättä (kuva kiitoskortteihin)
Halusin lähettää kiitoskortit vauvakutsuilleni osallistuneille ja kaveri lupautui hoitamaan homman, kun on käsistään kätevä noissa jutuissa.
Vauvan kasvoissa on syntymämerkki eikä se ole mikään häpeällinen tai peiteltävä juttu. Kun sain valmiit kortit käsiini, huomasin että syntymämerkki on muokattu piiloon, täysin näkymättömäksi.
Onko nykymaailma tosiaan niin pinnallinen, että jopa vauvat täytyy photoshopata täydellisen näköiseksi? Mitä mieltä olisit jos tällainen kävisi omalle kohdalle?
Kommentit (16)
Työkseen tätä (kuvankäsittelyä) tekevältä mielipide: syntymämerkkejä tai muuta pysyväluontoista ei tietenkään kuvasta poisteta, ellei sitä erikseen joku pyydä. Tiesikö kortin tekijä että kyseessä on syntymämerkki, eikä jotakin väliaikaista kuten esim. näppy tai ihottumaläikkä? Virhe siis on ehdottomasti tapahtunut, tahallaan tai ei. Väliaikaiset jutut, kuten räkä poskelta tai näppy nenästä voidaan siivoilla pois, mitään pysyvää ei kyllä pitäisi.
Mitäs pyysit osaajalta, olisit tehnyt itse.
Millähän luvalla sinä levittelet kuvia lapsesta ympäri kyliä? Vauvallakin on oikeus yksityisyyteen, eikä sitä tiedä minkä sedän tai tädin käsiin nuo kuvat päätyvät.
Tuskin ystäväsi pahaa tarkoitti? Jos hän ei muuten ole pinnallinen ym (sinä hänet tunnet), uskoisin, että ihan ajatuskämmi. Kannatta varmaan ihan vaan kysyä asiasta?
Jos oli vauvakutsuilla niin on ilmeisesti nähnyt vauvan livenä? Eli tietää että se on syntymämerkki eikä mikään likatahra tms?
Kumpiko tässä harmittaa enemmän - se, että sinä olet saanut ilmaiset kortit vai se, että joku kutsuilla olleista on kommentoinut kasvoissa olevaa kauneuspilkkua...?
Vierailija kirjoitti:
Vauvakutsujen kiitoskortit??
Lähetetään kastajaisistakin kiitoskortteja, niin miksei vauvakutsuiltakin (jos nämä ovat siis esim. jotenkin olleet korvaamassa kastajaisia).
Miks tää piti tänne kirjottaa? Olisit keskustellu photoshoppaajan kanssa ja sopinut vaikka uusista korteista. Ihan inhimillinen virhe jos ei oo kokemusta vauvakuvauksista. Olis kyllä voinu kysyä mielipidettä.
Vierailija kirjoitti:
Olis kyllä voinu kysyä mielipidettä.
Esimerkiksi, että poistetaanko tuo perkeleen ruma luomi?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vauvakutsujen kiitoskortit??
Lähetetään kastajaisistakin kiitoskortteja, niin miksei vauvakutsuiltakin (jos nämä ovat siis esim. jotenkin olleet korvaamassa kastajaisia).
Ai, en oo ennen kuullut. Vaikka eipä tuo ihme ole, nykyään se oman muksunsa kuva pitää saada mahdollisimman monelle levitettyä. Eikä se kiinnosta ketään, piirongin laatikon pohjalle se nakataan. Tai ainakin 99% ihmisistä nakkaa.
Mitä sinun kaveri sanoi kun kysyit asiaa häneltä?
Ei, vauvoja ei missään tapauksessa pidä photoshopata täydellisen näköiseksi. Ja jos tämä olisi sattunut omalle kohdalleni, se ystävä olisi entinen ystävä. Tuollaista päätöstä photoshoppaamisesta ei tehdä kysymättä vanhemmilta.