Hampaan poisto, miten pitkään särkyä?
Olisin muiden kokemuksia kysellyt. Minulla poistettiin juurihoidettu ylähammas nro 6 ja lääkäri joutui tekemään melko paljon töitä, että sai hampaan vedettyä. Siinä meni ainakin 50 min. Tikkejä ei laitettu. Mitenköhän pitkään tämä särky voi jatkua? Burana 400 pärjään eli kovin vahvaa lääkitystä en enää tarvitse. En myöskään usko, että hammaskuoppa on kuivunut, silloin kai särky olisi kovempaa. Nyt poistosta on viikon verran mennyt.
Kommentit (10)
Usein poistokohta särkee vain päivän pari mutta voi olla kolmekin viikkoa kipeä. Niin kauan kuin tilanne menee pikkuhiljaa parempaan suuntaan voi seurata. Kuiva kuoppa on puolestaan todella kipeä.
Minulla jomotti viikon pari, eli sama kun laitetaan muovipaikka niin ennen kuin se paikka asettuu sinne hampaaseen niin siksi saattaa vihloa ja särkeä jonkin aikaa.
Ihme ettet saanut Burana 800:sta, ei tuosta 400:sesta ole hammassäryn yhteydessä mihinkään, kuten ei päänsärynkään yhteydessä ja reseptillä 800:nen tulee paaaaljon halvemmaksi kuin 400:nen hyllystä ostettuna.
Mulla jomotti viisaudenhampaan poiston jälkeen kuukauden. Koko ajan vedin Buranaa. Kävin lekurissakin, mutta ihan ok oli, särki vain tavallista pitempään. Toinen, kun vedettiin pois, niin sama juttu.
Poskihammas poistettiin ja siinä yhteydessä sain Burana 600 mg. Sen jälkeen ei mitään tarvetta.
Kiitos kommenteista! Kyllä tämä särky voi siis kestää ja olla ihan normaalia. Hammasta jouduttiin niin pitkään irrottamaan niin se taisi olla aika ”brutaali” toimenpide...
Ap
Poskihampaan poiston jälkeen särki 4 päivää, ei Burana 800 tehonnut kuin pariksi tunniksi.
Vurotellen Panadolia ja Buranaa piti ottaa.
No nyt ei enää tarvitse särkylääkettä, joten reilu viikko tässä meni. Pikkuisen on syljen eritys lisääntynyt, mutta se liittynee siihen kun uutta kudosta/ientä kasvaa hammaskuopan kohdalle.
Ap
Soitappa sinne hammaslekurille tai pyydä soittopyyntö. Hän tietää parhaiten. Viikon voi olla kipeä varmaankin, mutta jos on jäänyt juurenpala ei särky lopu taikka parane. Joten ota sinne hammaslääkäriin yhteys, me ei voida etädiagnoosia tehdä.