Joko olette aloittaneet kiitospäivän valmistelut?
Kysymys otsikossa.
Kalkkuna nyt ainakin kantsii laittaa tilaukseen!
Kommentit (19)
En ole ikinä, koskaan viettänyt kiitospäivä.
t. suomalainen
Thank-You-day ei toimi Suomessa.
Ei suomalaiset eivät ole kiitollisia lappalaisille.
On aloitettu! Kiitos-paidat on silitetty ja Leijona-korut kiillotettu!
En ole thanksgiving daytä koskaan viettänyt, mutta ihan supisuomalaisen kekrin valmisteluja ollaan käyty. Lähinnä olen miettinyt kekripäivän menuuta satokauden tuotteista.
Meillä vietetään Kiitospäivää, Halloweenia, Valentine's dayta ja Fourth of Julyta ihan normaaleina juhlina suomalaisten juhlapäivien lisäksi. Muuten elämä olisi liian ankeaa.
Marraskuun 4. päivänä syödään kalkkunaa ja maissintähkiä ja juodaan Budia. So waht?
Vierailija kirjoitti:
Meillä vietetään Kiitospäivää, Halloweenia, Valentine's dayta ja Fourth of Julyta ihan normaaleina juhlina suomalaisten juhlapäivien lisäksi. Muuten elämä olisi liian ankeaa.
Marraskuun 4. päivänä syödään kalkkunaa ja maissintähkiä ja juodaan Budia. So waht?
Mitä juhlitte 4. marraskuuta? T. Utelias :)
Koska en ole amerikkalainen enkä edes asu Amerikassa, en vietä kiitospäivää sen enempää kuin muitakaan heikäläisiä kaupallisia juhlia. Minulle suomalaiselle riittävät oikkein hyvin nämä perinteiset suomalaiset / eurooppalaiset juhlat, tosin nekin hyvin pienesti.
No sen verran että sovimme appivanhempien kanssa että lennämme heidän luo valmiiseen pöytään. Se on tärkeä juhla mieheni kulttuurissa joten kunnioitan sitä.
Samalla tavalla mieheni kunnioittaa meidän tärkeitä juhlia ja 6.12 vietämme Suomen itsenäisyyspäivää.
Happy holocaust!
t. kiitospäivän viettäjät
Eipäs tulisi mieleenkään viettää. Mutta muutaman vuoden sisällä kauppiaat saavat sen tännekin järjestymään.
Vietät amerikkalaiseen historiaan perustuvaa juhlaa? lol.
Tietenkin. Kiitän tänä vuonna viime vuosikymmenen hallituksia (siis Suomen), jotka ovat väsymättä tehneet töitä huonontaakseen kansalaisten asemaa, ja juntatakseen uskollisuuden EU:lle kaikkien selkärankaan. Toivottavasti ei enää kauan tarvitse odotella kunnon yhteiskuntaromahdusta.
Antti Rinteen hallitus, jatka vähän nopeammalla tahdilla, pelkäämättä. Muuten olet vätys ja tossukka.
Kiitospäivä intiaaneista saadun voiton kunniaksi. Yäk!
En, mutta haiskaa paska -päivän valmistelut ovat jo hyvässä vauhdissa.
Ei ole moista ikinä vietetty suomalaisena koko elämänsä Suomessa asuneena. Joten ei. Ei ole suomalainen juhla.