Pitääkö aikuisen muka leikkiä lapsen kanssa?
Leikki kuuluu lapselle, ei aikuiselle. Lasten kanssa tehdään paljon muuta!
Kommentit (14)
Pitää hoitaa, komentaa, kehua, tehdä yhdessä lapsen kanssa kotitöitä, lukea lapselle, jutella lapsen kanssa. Mutta ei tarvitse leikkiä lapsen kanssa. Lapsi leikkii itse.
Näytetään miten palloa heitetään jne mutta varsinaisesti leikki-ikäisten kuuluu käyttää omaa mielikuvitustaan.
sellainen kulttuurihan on kadonnut kokonaan, mikä vielä omassa lapsuudessani kukoisti. Oltiin isolla porukalla ulkona, ja pelattiin ja leikittiin kaikenlaisia ulkoleikkejä isolla joukolla jo alle kouluikäisenä. Nykyisin ulkoillaankin enimmäkseen vanhempien kanssa.
Mutta esimerkiksi pienet vauvat (jotka tarvitsevat myös leikkiä) yleensä ovat suurimman osan aikaa vain aikuisten kanssa, etenkin, jos perheen esikoinen kyseessä. Eikä kaksi puolivuotiasta oikein kovasti osaa toisiaan opastaa leikeissä. Siksi tarvitaan se aikuinen pörisyttämään mahaa, heiluttamaan helistintä, hyppyyttämään sylissä jne.
Vähän isompi lapsi on tietysti mitä parhain opettaja. Ei se silti poista sitä mahdollisuutta aikuiselta joskus liittyä leikkiin mukaan. Mä tykkään joskus tytärteni kanssa pukea nukkeja, sisustaa nukkekotia uusiksi, juoda kuviteltua teetä, pelata lautapelejä ja sen sellasta... Toisinaan nuo kaks valittaa, ettei ole mitään tekemistä. Sitten en sanokaan mitään, alan vain rakentaa legoilla tai väkrätä isompaa palapeliä. Äkkiä ne ovat itse mukana touhussa ja ottavat ohjat, minä painelen paikalta.
7
Kun lapsi keksii itse leikkinsä, eikä niitä anneta valmiina, mielikuvitus ja luovuus kehittyy. Lapselle on myös hyväksi se, että joskus " ei ole mitään tekemistä" eli täytyy itse keksiä mitä leikkii.
Vierailija:
Mutta esimerkiksi pienet vauvat (jotka tarvitsevat myös leikkiä) yleensä ovat suurimman osan aikaa vain aikuisten kanssa, etenkin, jos perheen esikoinen kyseessä. Eikä kaksi puolivuotiasta oikein kovasti osaa toisiaan opastaa leikeissä. Siksi tarvitaan se aikuinen pörisyttämään mahaa, heiluttamaan helistintä, hyppyyttämään sylissä jne.7
Mä en edes tiedä miten leikitään lasten kanssa, sorry.
Meillä on neljä lasta ja ne kyllä leikkii ihan kekskenään. Tottakai välillä pelaan lautapelejä isompien kanssa, joskus lorupussilla leikitty.
Luen kirjoja. Mies saattaa useinkin piirtää lasten kanssa pöydässä ja näyttää niille miten minkäkin voi piirtää.
en todellakaan itse lähde makaamaan lattialle ja leikkimään pikkuautoilla.
Vierailija:
sellainen kulttuurihan on kadonnut kokonaan, mikä vielä omassa lapsuudessani kukoisti. Oltiin isolla porukalla ulkona, ja pelattiin ja leikittiin kaikenlaisia ulkoleikkejä isolla joukolla jo alle kouluikäisenä. Nykyisin ulkoillaankin enimmäkseen vanhempien kanssa.
Mua alkaa nyt ärsyttää tämä keskustelu. Mielestäni olen asiallisesti vastannut ja saan vain vittuilua takaisinpäin!
Tabula rasa on vanha, antiikin ajoilta peräisin oleva ajatus. Mutta mietitäänpä, että heti syntymänsä jälkeen lapselle sallittaisiin vain perushoito, ei leluja, ei leikkejä, ei koskaan näkisi mitään sellaista, niin luuletteko tosiaan, että mielikuvitus kehittyisi jotenkin?
Kaikki se on sitä leikkiä, sekin, kun luette iltasatua lapsillenne. Ei leikki ole vain sitä, kun otetaan kaupasta ostetut lelut ja liikutellaan niitä. Leikkiä voi koko ajan.
7
Nämä ovat sitä, mitä aikuinen tekee lasten kanssa. Aikuisen ei tarvitse leikkiä. Kai te tiedätte mitä leikkiminen on??
Vierailija:
Mua alkaa nyt ärsyttää tämä keskustelu. Mielestäni olen asiallisesti vastannut ja saan vain vittuilua takaisinpäin!Tabula rasa on vanha, antiikin ajoilta peräisin oleva ajatus. Mutta mietitäänpä, että heti syntymänsä jälkeen lapselle sallittaisiin vain perushoito, ei leluja, ei leikkejä, ei koskaan näkisi mitään sellaista, niin luuletteko tosiaan, että mielikuvitus kehittyisi jotenkin?
Kaikki se on sitä leikkiä, sekin, kun luette iltasatua lapsillenne. Ei leikki ole vain sitä, kun otetaan kaupasta ostetut lelut ja liikutellaan niitä. Leikkiä voi koko ajan.
7
virikkeitä. Lapsen mielikuvitus kehittyessään ohjaa luontaisesti lapsen leikkiä. Leikki on lapsen työtä. Leikissä lapsi käsittelee kokemiaan ja nähtyjä tunteita ja tapahtumia. Antakaa lapsen leikille tilaa ja toisaalta asettakaa sille " raamit"
Ihan vaan sen takia, että todennäköisesti lapsi siitä nauttii. Meillä ainakin näin, ja kun suurimman osan ajasta lapsi ohjaa leikkiä, eli saa välillä määrätä aikuista. Minä myötäilen ja heittelen pieniä ideoita sekaan jos lapselta meinaa omat loppua ja katson mitä lapsi niistä keksii ja kehittää. Minusta lapsen kanssa leikkiminen on myös kivaa :)
En kovin pitkiä ajanjaksoja, mutta kuitenkin. Mitä pienempi lapsi, sitä tärkeämpää se on. Eivät lapset synny valmiina, tabula rasa, muistathan! Mielikuvitusta on ruokittava, että se myöhemmin osaa lähteä lentoon. Ei pieni lapsi osaa leikkiä, jos hän ei koskaan näe kenenkään leikkivän. Ja opettavathan ne eläimetkin pentujaan leikkimään!