Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uskonvahvistusta kaivataan: miten olette selvinneet väkivaltaisesta suhteesta irti?

Vierailija
13.10.2019 |

Onko kenelläkään jakaa onnistumiskokemuksia siitä, että väkivaltaisesta parisuhteesta on mahdollista päästä irti? Tällä hetkellä elän jatkuvassa pelossa siitä, että ex-mieheni vahingoittaa minua tai vie lapseni pois ulkomaille. Asumme asteni kanssa turvakodissa ja elämäni on jatkuvaa varuillaan oloa. Viranomaiset tekevät jo voitavansa mutta silti kaipaisin kommentteja siitä, että asiat voivat muuttua.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
13.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, asiat voivat muuttua ja edellytys sille on todella se, että lähtee ja lopettaa suhteen. Itse olen lähtenyt, minulla tosin ei ollut lapsia. Laita osoite- ja puhelintiedot salaisiksi. Joskus voi olla tarpeen muuttaa toiselle paikkakunnalle ja jopa muuttaa nimi. Kannattaa hakea yksinhuoltajuutta niin ex ei pääse kiristämään ja hallitsemaan sinua lasten avulla. Lähestymiskieltoa  kannattaa ehdottomasti hakea. Jos sinulla on sometilejä, tarkista kaikki yksityisyysasetukset. Älä jaa somessa tietoja liikkeistäsi. Suosittelisin itse, että joko lopetat sometilit tai avaat uudet eri nimillä ja pidät ne yksityisinä. Säilytä kaikki väkivaltaisen kumppanin lähettämät viestit ja mahdolliset uhkailut ja muut todisteet väkivaltaisesta käytöksestä. Kuvaa vammat tuoreeltaan, mene lääkäriin, jossa ne dokumentoidaan ja tee rikosilmoitus.

Tsemppiä - sinä pystyt siihen ja ansaitset parempaa!

Vierailija
2/2 |
13.10.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muista säilyttää kaikki viestit! Älä missään nimessä poista. Itse tein tämän virheen. Sen sijaan ota niistä vielä lisä todistusaineistoksi kuvat. Älä silti poista viestejä, vaikka otatkin kuvat. Tarvitset nämä viestit jatkossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kolme