4v oksensi just, voi vee mikä yö varmaan tulossa. Kaikki pyyhkeet pesussa, vessapaperia rajallisesti
Lakanat otin esille ja niihin pitää sit vain pyyhkiä. Nyt nukkuu silmät aika paljon raollaan ja näyttää kuin olisi hereillä, miksei ne mene luomen ylös niinkuin nukkuessa yleensä? Aika outoa, taitaa kohta lentää oksu mullakin
Kommentit (16)
Siis mihin se oksentaa? Miksei voi oksentaa ämpäriin tai jos on huono sihti niin vaikka kylpyammeeseensa?
Laita pesukone pyörimään vaan niin saat pyyhkeitä ja lakanoita sitä mukaa lisää.
Taidanpa mennä keittämään kahvia, ei pysty nukkumaan jos lapsi vaikka oksentaa vielä, kun olen niin kovin huono heräämään mihinkään
Silloin, kun oksennustautia on ollut, olen tosi tarkkana ja heti, kun lapsi yskäisee, on pian jokin astia valmiina leuan alla. Hyvin on tepsinyt tähän mennessä ja lapsi nyt 10 vee.
Uskallanko ollenkaan mennä itse nukkumaan? Tuossa se vieressä pyörii =(
juuri syömänsä pastan ja jälkkärin: oksennusta meni matolle, pöydälle, arkkupakastimen päälle, mun päälle jne. Siivotessa meni tunti ja matto pitänee heittää roskiin, se on sellaista materiaalia että ei kestä pesua... Vitutti aivan sairaasti!!!!
Tsemiä, onneksi useimmat oksennustaudit kestää vaan päivän tai pari!
Kuinka todennäköistä mahtaa olla että hän myös alkaa oksentamaan tämä yönä? Kuinka pitkä itämisaika oksennustaudissa yleensä on? Eli koska ollaan saatu tartunta? Mulla oli jo päivällä vatsa vähän sekaisin, en uskaltanut edes pieraista kun pelkäsin että tulee löysät housuihin
Sitten vaan lapsi yöllä suihkuun ja petivaatteitten vaihtoon. Ja se oksennus kannattaa ainakin huuhdella jo sillon yöllä vaatteista ja lakanoista pois muuten ei lähdekään kunnolla ja jää tahrat.
Esikoinen on muistaakseni yleensä herännyt jos oksettaa, mutta ei ole ikinä kerennyt vessaan asti (siis ekalla oksennuskerralla, sitten laitetaankin jo ämpärisängyn viereen) Eli yksilöllistä on tämäkin.
Kuopus 1v säästyi oksutaudilta. Eli ei se aina tartu. Meillä lapsilla oli ehdoton halailu ja pussailukielto. Sekä kädet pestiin usein ja kuivattiin talouspaperiin.
Minä voisin vaikka lahjoitta parikymmentä pyyhettä jollekkin ja vielä oliis omiin tarpeisiin vaikka muutamaksi päiväksi oksentaa.
Mutta minäkin ihmettelen miten ei ole pyyhkeitä; meillä on ihan liikaakin pyyhkeitä.....Lahjottaisin ilomielin jonnekin jos joku keräisi.
Osa on hukkunut ja osa heitetty roskiin. Rätin laitoin valmiiksi että sillä sitten voi ainakin pyyhkiä, ei nyt ole uudestaan oksentanut mutta äsken pyöri siihen malliin ja irvisti että tosi huono olo on. Jatkoi kuitenkin uniaan. Toivon vain ettei toinenkin lapsi ala oksentamaan, pulassa olen sitten kun on vain yksi ämpärikin, on sen verran isompi kuitenkin että osaa pussiin vaikka oksentaa.
Tosi vähän niitä ja harvoin tulee ostettua ja jos ostan niin yhden kerrallaan. Ovat niin kalliita. Toivottavasti ei nyt kaikkia petivehkeitä oksenna. Mullakin nyt tosi huono olo. Toivottavasti en oksenna, siitä ei meinaa tule sitten loppua. Eka oksennustauti meillä, lapsilla siis enkä voi kuvitella miten hoidan heitä jos itse alan oksentamaan kun olen pytyllä sit kokoajan jos eka oksu tulee
Jos nyt edes oksentaa enää, tuli niin paljon että on varmaan tyhjä maha jo. Matot otin heti pois, niitä kun ei ole täällä mahdollista pestä edes pesutuvassa, omaa konetta ei ole joten en pysty edes pesemään mitään ennen aamua, huoh
vähän väliä itkeskelee joten varmaan vatsaan sattuu ja huono olo on. Toivottavasti ei enää oksenna. Aika hyvin ollaan vältytty tältä ennen. Eka kerta 7 vuoteen
Patjan siirrän lattialle aina itsekin ja sellaisen suht matareunaisen muovikipon viereen. Siihen lapsen helpompi kurottaa oksentamaan tai ottamaan omiin käsiinsä. Meillä jo alle 3vuotiaina siihen osanneet hienosti tähdätä, kun ensimmäisen oksennuksen jälkeisethän ovat yleensä määrältään huomattavasti vähäisempiä. Paljon nestettä kehotan minäkin juomaan, jos oksentelee paljon. Pienille Osmosalia apteekista ja 4v alkaen meillä isommat juoneet neuvolatädin vinkistä Hart Sporttia (sitä urheilujuomaa), jotta suola ja sokeritasapaino säilyy.
Tuskin suostuu juomaan, seuraavaksi kun oksentaa niin yritän vettä tarjota. Olisko sokerivesi hyvää ja kuitujauhetta joukkoon? Se tekee vatsalle muutenkin hyvää
Miten teillä ei talouspaperiakaan ole?