Mies tilasi taas jälleen kerran saksasta paistinpannuja
Sillä on jo ennestään kahdeksan (8) erilaista hiiliteräspannua ja nyt piti tilata yksi superkallis lisää. Ei kuulema mahdu isot kalat pienempiin pannuihin oli perusteluna tälle hankinnalle - eihän meillä edes syödä paistettua kalaa.
Sitten piti ottaa samaan syssyyn erillinen keittolevy muka kastikkeen lämpimänä pitämiseen. Hellassa on jo ennestään neljä toimivaa levyä.
Kaiken kukkuraksi se osti vielä suurtalouteen tarkoitettuja gn-astioita, koska ne ovat kuulema helppoja pitää puhtaana - anna mun kaikki kestää!
Kaikki tämä lysti maksoi liki 200 euroa ja kaapit on muutenkin täynnä käyttämättä makaavia keittiörojuja...
Onko muidenkin puolisot tällaisia heräteostelijoita?
Kommentit (15)
Voihan sitä rahansa huonomminkin käyttää. Sano miehelle että saa nyt sitten olla jatkossa kokkausuorossa, että hienoille ruuanvalmistusväleineille tulee käyttöä :)
No parempihan se että paistinpannuja ostelee kuin vaikka kiljupönttöjä.
Myy ne kaikki Torissa ylihinnalla ja ota voittoa.
Mä olen ihan itse siirtynyt niihin teräksisiin gn-vuokiin uunivuokina. Ei jaksa hinkata lasia ja keraamia puhtaaksi, teräksen pinta kestää ikuisesti toisin kuin lasitus.
Pistä vanhemmasta päästä keräykseen jos kaappiin tarvii tilaa.
5 paistinpannua meilläkin on... mutta sen hiiliteräksen myin pois, en tykännyt siitä yhtään.
Minä olin myös tuollainen aikaisemmin, aina piti olla jotain keittiötarviketta tulossa postissa. Jossain vaiheessa ymmärsin, ettei minulla voisi koskaan olla kaikkea, enkä oikeastikaan tarvitse kaikkea. Nyt en ole pariin vuoteen tilannut mitään, enkä kaupoissa käydessänikään osta mitään. Jos joku menee oikeasti rikki tai pilalle, niin sitten ostan uuden. Harkiten. Tuo on samanlainen himo kuin joku muukin shoppailu.
Heräteostoksia, miten niin? 8 pannua ostanut eli tykkää kovasti pannuista, varmaan sinullakin on jotain mistä pidät. Onko kenkiä, meikkiä, hameita tms. kirjoja, musiikkia, joita haluat.
Ei mikään pahin ihastus tuo pannu. Nyt vaan mietitte niille käyttöä.
Vierailija kirjoitti:
No parempihan se että paistinpannuja ostelee kuin vaikka kiljupönttöjä.
Oih, minä olen vuoden aikana ostanut niin kiljupöntön, paistinpannuja pari kpl kuin erillisen induktioliesitasonkin!
Shoppailu johtuu mielenterveysongelmista.
Myös vauvapalstalle kirjoittelu johtuu mielenterveysongelmista.
Ettekö voisi olla toisillenne jonkinlaisia vertaistukikumppaneita? Kenties sillä lailla tuo vaikeutenne päinvastoin vahvistaisi suhdettanne?
Oma ongelmani ovat työkalut.
Saksasta saa niin paljon halvemmalla hitsauslaitteet, kompressorit, hylsysarjat ym. työkalut, että tulee tilailtua paljon myös sellaisia erikoistyökaluja joita ehkä voisi tarvita joskus tulevaisuudessa.
Kun yhdistelmähitsauslaitteen saa 200 eurolla, jossa siis puikko ja mig ja samantasoisia yhdistelmälaitteita ei edes kotimaassa ole kaupoissa ja erikseen ostettuina 600-1000 euron luokkaa, en voinut vastustaa kiusausta vaan ostin sen ja mukavaahan sillä on rautaa poltella, mutta mitään järkevää käyttöä en ole sille vielä keksinyt.
Hauska lelu jokatapauksessa :-)
Minä ihmettelin, kun miehelle tuli kirjeitä joltain ihan tuntemattomalta isännöintitoimistolta. Sitten selvisi, että se oli mennyt ostamaan yksiön - kun se oli niin edullinen. Minusta 220 000 e ei tarkoita, että asunto olisi erityisen edullinen.
Meillä mies tykkää käyttää Alkon tilauspalvelua ja tilaileekin kaikenlaisia hienoissa pulloissa olevia väkeviä ja liköörejä, vaikka ei juurikaan juo.
Kertokaa mitä ne on nuo gn pannut ja mistä niitä saa, voiko ne pestä koneessa. Kiitos!
Vierailija kirjoitti:
Kertokaa mitä ne on nuo gn pannut ja mistä niitä saa, voiko ne pestä koneessa. Kiitos!
Ne ovat niitä astioita, joissa ruoka valmistetaan varsinkin suurkeittiöissä ja yleensä tarjoillaankin noutopöydissä.
Niitä on muovisina, keramiikkaisina ja ruostumattomasta teräksestä valmistettuina. Jotkut suomalaiset liikkeet niitä myyvät myös yksityisille, kannattaa Googletella.
https://www.metos.com/page.asp?pageid=7,2&languageid=FI&title=Gastronor…
T: kokki evp
Ei, meillä ei ole rahaa heräteostella.