Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kenellä on mennyt omaisuus kun on joutunut käyttämään tuomaria lakiasioissa?

Vierailija
29.09.2019 |

Tuomari=vararosvo.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
29.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis lahjomaan tuomarin? Ei taida Suomessa onnistua.

Vierailija
2/5 |
29.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet siis joutunut oikeuteen velkomisasiassa jossa tuomari on määrännyt sinut maksamaan velkasi, antanut asiassa tuomion. Tuomari ei tee kyseistä päätöstä jos et ole oikeasti velvollinen maksamaan velkaasi, joten ihan itse olet syyllistynyt siihen. Opetus: maksa laskusi, niin ei tule tuomiota eikä rahoja peritä ulosoton kautta. Hirveen yksinkertaista. Tuomari on täysin syytön siihen ettet ole maksanut laskujasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
29.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuomari ei varmaan vie, mutta asianajajat maksavat maltaita.

Vierailija
4/5 |
29.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmeisesti ap tarkoittaa asianajajaa tai lakimiestä. Ne laskuttavat 200-300 euroa tunnilta, joten kyllä siinä äkkiä rahaa palaa, jos on yhtään monimutkaisempi tapaus.

Vierailija
5/5 |
29.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onkohan sulla käsittele sekaisin?

Tuomari tuomitsee oikeuden käynnissä. Hävitessä joudut maksamaan myös vastapuolen kulut sekä mahdolliset korvaukset ja sakot.

Asianajaja on se jonka apuja olet kenties pyytänyt ja se on voinut mkasaa miten paljon vaan. Asianajaja laskuttaa tehdystä työstä, mentiin oikeuteen tai ei.

Varatuomari on vain nimike asianajajalle, joka on suorittanut oikeusalityöskentely opintokokonaisuuden. Ei siis ole tuomari vaan hienompi nimike asianajajalle .

Kustannusarvio etukäteen ja välilaskut tai edes tieto niistä on hyvä keino pitää omat kulut tiedossa.

Laskussa on erittely, joka puhelinkeskustelu ja kirje maksaa aikamoisesti. Harva tajuaa tätä kun rimpauttelee asianajajalle jutun aikana vaikka mistä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kolme