Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko se etätyöpäivä vai "etätyöpäivä"?

Vierailija
20.09.2019 |

Mielenkiinnosta kyselen, omakohtaista kokemusta ei ole, mutta olen miettinyt että jos sitä tekisi etätöitä kotona, niin tekisikö sitä todellakin niitä töitä koko ajan? Kun mitä nyt olen heitä seuraillut joilla tällainen mahdollisuus on niin he tosiaan tekevät niitä "etätöitä". Ja näitä "etätyöläisiä" on sekä puolison että omissa kavereissa. Yleensä nämä "etätyöläiset" huitelevat milloin missäkin, eli pitävät vähän kuin vapaapäivän. Yksi lähtee päivää aikaisemmin lomamatkalle, toinen shoppailee kaupassa, kolmas tuijottaa Netflixiä....

Jos sulla on etätyömahdollisuus, miten työntekoa seurataan vai seurataanko mitenkään? Jos olisin työnantaja niin kyllä "hiemanko" tarkasti seuraisin että miten alaiset tosiaan etätyömahdollisuuden käyttävät.

Närästän vähän kun joku sanoo että "pidän etäpäivän", kun yleensä se tosiaan sitten käytetään ylimääräisenä vaparina...

Kokemuksia? Ajatuksia?

Kommentit (34)

Vierailija
1/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se on ihan oikea työpäivä ja enemmän saa aikaan kuin konttorissa.

Vierailija
2/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä teen 2-4 päivää viikossa etätöitä (olen koodari). Etätyöpäivät on ehdottomasti tehokkaimpia työpäiviä minulla. Konttori on meluisia avokonttori, jossa jatkuvasti käydään videoneuvotteluja, jotkut juttelee niitä näitä, jotkut työasiaa, ei siellä voi oikein keskittyä. Kotona onnistuu. 

Mutta joo, käyn joskus vaikka kaupassa tai teen jotain muuta välillä. Kuitenkin aina niin, että jos projektin tilanne on sellainen että täytyy saada paljon aikaan, niin vastapainoksi jatkan sitten illalla pidempään työn tekoa.

EI minun alallani ole sillä väliä,  tekeekö töitä jonkun tietyn tuntimäärän, vaan sillä että projektit tulee valmiiksi ajallaan. Välillä on aikoja jolloin voi velttoilla tunteja päivässä ja onnistuu silti, välillä taas täytyy tehdä 16 tuntia päivässä että saa homman kunnialla ajoissa valmiiksi. Pomoja ei yhtään kiinnosta katsonko Netflixiä vai mitä teen, jos on aika jolloin laskutettavaaa työtä ei ole kovin paljon, tai jos olen saanut niin nopeasti projektin valmiiksi että jäi aikaa. Mutta tosiaan odotetaan että ne tiukatkin projektit sitten vedetään valmiiksi ajoissa, olipa etänä tai ei.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan tavallinen työpäivä. Hankala lähteä lomalle tai kauppaan, kun työ koostuu 80% erilaisista palavereista, joissa kyllä heti huomataan, jos et ole paikalla. Totta on, että pesukoneen voi käydä laittamassa päälle samalla kun käväisee vessassa tai koiran kanssa voi ulkoilla lounastauolla, mutta muuten etäpäivä ei poikkea tavanomaisesta työpäivästä kuin siinä, että työmatkaan ei mene aikaa.

Aikoinaan olin reissuhommissa ja silloin saattoi huoleti käyttää koko päivän shoppailuun tms., kun tapaamisia oli samassa kaupungissa aamulla klo 9-10 ja iltapäivällä klo 15-16.

Vierailija
4/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se "työpäivä" konttorissakaan ole aina kovin tehokas työpäivä. Ei vaan aina jaksa tai ei satu olemaan mitään akuuttia jonain päivänä.

Vierailija
5/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en tee ollenkaan etätöitä koska tiedän että siitä ei tulisi kohdallani mitään; kiinnittäisin liian helposti huomion muihin asioihin. Mutta mies tekee kaksi päivää viikossa, ja joka toinen viikko kolme päivää viikossa (työnantaja tarjoaa mahdollisuuden tehdä max. 50 % etänä). Ja hän kyllä oikeasti tekee sen ajan todella tehokkaasti töitä. Ei missään nimessä poistu kodin ulkopuolelle shoppailemaan tms. Eikä katsele telkkaria työpäivän aikana. Jos ei näin olisi, niin ei työnantaja olisi antanut hänen jatkaa etätöitä jo monta vuotta. Asumme alle 10 minuutin kävelymatkan päässä hänen työpaikaltaan niin että mistään työmatkan välttelystä ei ole kysymys, vaan siitä että hän kykenee etätöissä keskittymään tehokkaamin ja saa enemmän aikaan. Hänet saa kiinni sähköpostilla, pikaviesteillä, ja tietysti puhelimella ja videopuheluilla.

Vierailija
6/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Töitä tehdään sitä mukaa, kun niitä tulee. Joskus on paljon töitä ja toisinaan vähemmän ja sen mukaan mennään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap:lle: se teitä johtajia kyrsii ihan v*tusti, tiedetään, kun ette voi olla jatkuvasti alaistenne parissa. Voisi ajatella, että te haluatte kytätä, että kaikki ovat paikalla, mutta itse asiassa teitä harvoin työpaikalla edes näkee.

Vierailija
8/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etäpäivät todella tehokkaita työpäiviä, keskittyminen ihan eri luokkaa. Myönnetään kuitenkin, että käytän siitä osan aikaa kotitöihin, esim. laitan tiski-/pyykkikoneen pyörimään ja taas jossain välissä käyn koneen tyhjentämässä, mutta toisaalta, niinhän toimistollakin välillä pidetään kahvitaukoja tai työt keskeytyy, kun työkaveri tulee kysymään jotain ja jää höpöttämään ihan muuta. Eli en pidä pieniä kotitöitä työpäivän aikana sen kummempana rikkeenä kuin työkaverin kanssa juttelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin täällä it-alalla monen ongelma etätöissä pikemmin on, että tulee tehtyä ihan liikaa töitä, kun voi jatkaa illalla niin pitkään että työ valmistuu tai selvitettävä ongelma ratkeaa. Konttorille harvemmin jää istumaan iltakymmeneen, ellei ole aivan pakko, mutta etätöissä aina ei malta/osaa katkaista työpäivää 8 tunnin jälkeen vaan jää tekemään työtä kunnes saa kokonaisuuden valmiiksi. Ja jos tätä tekee usein, ne ylipitkät työpäivät alkaa helposti stressaamaan. Siksi itse olen vähentänyt etätyön tekoa 1-2 päivään viikossa, koska muuten tosiaan teen ihan liikaa töitä ja väsyn.

Vierailija
10/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä teen töitä paljonkin kotona. Siitä syystä, että samat työt tulee tehtyä nopeammin, kun ei ole sosiaalista kanssakäymistä. Kukaan ei kysy mitään, eikä jää suusta kiinni.

Miksi en tekisi töitä kotona? Työt on kuitenkin ennemmin tai myöhemmin tehtävä. Mieluummin minä tasaan ne päivien kesken kuin että tänään en tee mitään, ja sen vuoksi joudun huomenna lauantaina tekemään työpäivän. Tai jos en tee, niin maanantaina teen 16 tuntisen päivän, kun perjantain työt jäivät tekemättä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No ainakin itselleni etätyöpäivä on todella tehokas. Laitan kyllä pesukoneen päälle ja saatan hoitaa juoksevia asioita toisinaan (esim lapsen lääkäri, leipoa koulun kioskiin pullaa tms.) mutta en merkkaa niitä työtunneiksi tai vastaavasti teen sitten pidemmän päivän.

Kotona aika ei mene lusmuiluun eikä työkavereiden kanssa höpötellessä, voi keskittyä 100 % töihin.

Vierailija
12/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos en tee etätyöpäivänä niitä töitä, jotka sille päivälle olen suunnitellut, niin sitten teen ne omalla ajalla arki-iltaisin tai viikonloppuna. Eihän niitä kukaan muu tee! Ja mitä järkeä tuossa olisi?

Meillä on tavoitteet, joita tarkastellaan säännöllisesti, ja ihan omalla vastuulla on huolehtia, että on tavoitteet saavuttanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies tekee 1-3 etäpäivää viikossa (it-ala). Suurin osa töistä on palavereita, asiakaspuheluita yms. joten on silloin tiiviisti työhuoneeseen sulkeutuneena. Tietenkin esimerkiksi kahvia juodessa höpötellään (olen iltatähden kanssa äitiyslomalla), vauva istuu välillä sylissä ja lounastauolla saatetaan vaikka harrastaa seksiä, mutta kokonaisuudessaan mies tekee enemmän töitä kuin toimistolla ollessaan, koska ei tule työkavereista tai muista vastaavista asioista aiheutuvia keskeytyksiä.

Vierailija
14/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä etäpäivänä ihan samat jutut pitää saada tehtyä kuin toimistollakin :D Itse saatan laittaa aamulla pyykit pyörimään ja puuhata muita pieniä kotihommia, jotka saa hoidettua taukojen puitteissa. Kyllä mulla joskus myös pyörii Netflix taustalla, jos teen sellaisia tehtäviä, ettei taustamelu häiritse. 

Ainakaan meillä työntekoa ei sen enempää seurata, jos hommat hoituu kuten on sovittu. Yleensä otan etäpäivän sellaisille päiville, jolloin on paljon palavereja jotka ei vaadi läsnäoloa. Skype-palaverit on kotona paljon miellyttävämpiä, kun ei tarvitse etsiä vetäytymistiloja työpaikalla tai pahimmassa tapauksessa palaveerata avokonttorissa. Kotona on kaikin puolin rauhallisempaa työskennellä. Lisäksi koen etätyövaihtoehdon tukevan työhyvinvointia sekä omaa elämää siten, että esimerkiksi lääkärikäynnit tms asiat voi helposti sopia aamuun tai iltapäivään ja sovittaa työt sitten sen ympärille. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä etätyö on ihan todellista työtä. Usein mun kohdalla jopa tehokkaampaa kuin toimistolla. Jos haluaa lusmuilla, niin sen voi tehdä työpaikallakin. Mun esimies seuraa pitkällä aika välillä sitä että tuloksia syntyy. Ei hän toimistollakaan vahdi joka päivä sitä, mihin työaikaani käytän.

Etäpäivä antaa joustoa, jos on hoidettava jotain asioita kesken päivän. Saatan aloittaa työt aamulla aikaisin, hoitaa omia asioita keskellä päivää ja jatkaa sitten töitä illalla.

Vierailija
16/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kyllä se on ihan oikea työpäivä ja enemmän saa aikaan kuin konttorissa.

Niin ihan oikeita töitä joutuu tekemään. Tosin ne voi tehdä vaikka sängystä. Toimistolla pidän mikrotaukoja kokoajan kun juttelen toisille, haen kahvia, joku kysyy neuvoja jne. Kotona saatan laittaa tiskit, rapsutella koiria tai keittää kahvit mutta työtehokkuus on vähintään sama kun ei ole mitään häiriötekijöitä. Koneen ääressä istuttu aika lienee etäpäivänä pidempi vaikka kotona onkin. Joissain töissä esim voi riittää jos on puhelimen päässä pari viimeistä tuntia tms. Kyllä mäkin kotimaan lomilla voin tehdä etätöitä, kunhan teen sovitun pituisen päivän. Omia töitä ei saa tehdä etänä ulkomailla eikä voikaan kun järjestelmät ei toimi.

Vierailija
17/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juurikin näin. Olen monta kertaa tuottavampi kotona kun kukaan ei käy keskeyttämässä tai ala puhua pälpättää viikonlopun bilejuttujaan selän takana. Tai lähimmät viisi kollegaa käy kukin samaa tai omaa puhelinpalaveria... Jos koko päivä on täys paltsuja saatan silloinkin jäädä kotiin. Mukavampi roikkua linjoilla kun voi istua, seistä, maata tai jumpata/joogata vapaasti. 

Mitä muiden asioitten hoitamiseen tulee niin, kyllä, pyykkikone  ja tiskikone laulaa kun olen päivällä kotona. Harvemmin tulee minnekään lähdettyä vaikka joskus saatan käydä kaupassa. Tai hoitamassa lääkäri/virastoasioita. En pidä pahana kun etäpäivät tahtoo venyä tauoilla tai ilman 12-14 tunnin mittaisiksi...

Vierailija kirjoitti:

Kyllä se on ihan oikea työpäivä ja enemmän saa aikaan kuin konttorissa.

Vierailija
18/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan niin kuin toimistolla ollessa ei voisi löysäillä. Mulla on x määrä töitä, jos teen ne nopeasti tai joinakin päivinä ei yksinkertaisesti ole paljoa tehtävää, niin mulle jää enemmän vapaa-aikaa, olin sitten kotona tai toimistolla. Toimistolla ollessa voin seikkailla netissä, siivota työpöytää tai mennä lukemaan iltiksiä kahvihuoneeseen, ja etätöissä voin seikkailla netissä, siivota kotia tai katsoa netflixiä. Tiedän että tämä ärsyttää ihmisiä joilla työ on toisenlaista ja koko ajan pitää puurtaa.

Se että etätyöpäivä olisi vapaapäivä, ei ainakaan meillä pidä paikkaansa, koska meidän pitää olla tavoitettavissa kuten toimistollakin. En siis voi huidella kaupoilla tuntikausia sen enempää toimistopäivinä kuin etätyöpäivinäkään. Vapaapäivä tarkoittaa sitä että voin tehdä mitä huvittaa, eikä tarvitse vastata työpostiin tai puheluihin  :)

Vierailija
19/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omassa työssäni etätyöpäivät ovat todella tehokkaita. Teen kaikki isoa keskittymistä edellyttävät työt kotona, koska nykyisissä monitilatoimistoissa ei ole keskittymisrauhaa. Joku täällä jo kertoikin, että etätyöpäivinä tulee usein tehtyä normaalia pidempi työpäivä, kun omassa rauhassa saa oikeasti aikaan tulosta. Tunnen yhden ihmisen, joka käyttää etätyömahdollisuutta väärin. Hän päivittää jatkuvasti Facebookiin olevansa etätyössä ja tallentaa kuvia ja kertomuksia siitä, mitä kaikkia omia hommia on "etätyöpäivän" aikana tehnyt. Tällaiset ihmiset eivät ollenkaan käsitä, että voivat omalla toiminnallaan aiheuttaa ongelmia myös niille, jotka suhtautuvat etätyöpäiviin vastuullisesti.

Vierailija
20/34 |
20.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etätöissä riittää usein pelkkä retoriikka oikeaan suuntaan: valitat että on niin paljon töitä vaikka todellisuudessa hommaat aivan muuta kuin varsinaista työtä.

Nimim. 10 vuotta etätyöskennelyt

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän neljä