Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Omatoimiloma vai matkatoimiston " lapsiperheloma" , kun lasten kanssa reissuun?

Vierailija
13.03.2008 |

Ollaan menossa lasten (2 ja 5) kanssa ekan kerran syksyllä etelään ja mietin, että kummin kannattais tehdä: Mennä matkatoimiston pakettimatkalle johonkin sellaiseen hotelliin, missä on kaikkea aktiviteettia myös lapsille (mitään kerhoa en vanhemmalle lapselle kylläkään kaipaa, mutta jotain leikkipaikkoja ja muuta ohjelmaa ehkä) vai ostaa netistä itse lennot ja majoitus jossain huvilassa tms.? Tolla jälkimmäisellä tavalla tulisi varmaan halvemmaksi ja saisi valita perheelle parhaiten sopivat lentoajat yms. Mutta oisko etelässä sitten ihan " orpo" olo, jos oltais vaan oman perheen kesken paitsi tietenkin rannalla, ravintoloissa, kaupoissa. Ja sitten pitäisi varmaan myös vuokrata auto loman ajaksi, että pääsisi parhaiten lentokentältä sinne lomapaikkaan...



Kummin olette itse tehneet ja miksi?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei meitä se haittaa vaikka maksavat sit enemmän, maksakoot. Jos jotain oikein spesiaalia halutaan, niin lähdetään omatoimimatkalle, koska näillä matkatoimistoilla noi hotellit on niin rajoitetut, mutta ihan jollekin perusetelänmatkalle lähdetään aina ihan jollain finnmatkoilla tai aurinkomatkoilla.

Vierailija
2/3 |
13.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

riippuu aina kohteesta ja matkasta. Tosin en ole koskaan valinnut noita lapsikerhohotelleja eli niistä ei ole kokemusta.

Pakettimatka on helppo lentokenttäkuljetuksineen, usein otan pakettimatkan jos lentäkentän ja kohteen väli on pitkä tai muuten hankala.

Omatoimimatkailusta pidän siksi, että saa valita mieluiset lentoaikataulut ja hotellit. Suosin neljän tai viiden tähden hotelleja ja niiden valikoima pakettimatkoilla on suppea.



Mutta ei siellä kohteessa tarvitse ympärilleen lapsikerhoa ym toimintaa, meillä lapset ovat tutustuneet lapsiin kaupungin leikkipuistossa tai rannalla ja leikit sujuvat myös ilman yhteistä kieltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kummassakin on puolensa. Mutta kyllä sitä pakettimatkalla tai omatoimi matkalla on ihan samalla lailla vain oman perheen kesken. Tai me ainakin. Ei pakettimatkoilla ole mikään pakko liikkua muiden seurassa. Ja hotelleitakin on usein kohteissa niin paljon, ettei välttämättä samalta lennolta tule ketään samaan hotelliin.



Hinnan ja edullisuuden suhteen on vähän niin ja näin. Moniin Euroopan lomakohteisiin lomalennot ovat varmaan edullisemmat kuin reittilennot ja kun matkanjärjestäjillä on hotelleistakin omat sopimushintansa, niin pakettimatka saattaa tulla halvemmaksi.



Autonvuokraus ei ole mikään pakko (vaikkakin kivaa) ja auton voi vuokrata, vaikka olisi pakettimatkallakin. Kun varailee omin päin, niin sitten vain tsekkaa, että mitä eri vaihtoehtoja kentältä kohteeseen on. Monilla hotelleilla on noutopalvelu ja sitten kaikilla lentokentillä on takseja. Reippaille löytyy yleensä myös julkiset yhteydet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme viisi