Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ilman tukiverkkoa

Vierailija
07.09.2019 |

Onko muita joilla ei ole isovanhempia kuvioissa tai perhetuttuja, ystäviä? Meillä ei kummankaan isovanhemmat ole läheisiä. Miehen toinen vanhempi kuollut, niinkuin omanikin ja toinen elossa mutta eivät välitä olla tekemisissä meidän kanssa.muutama kaverini asuu eri paikkakunnalla mutta eivät ole innokkaita pitämään yhteyttä vaikka kyselen aika ajoin kuulumisia ja ehdotan vaikka kahvittelua. Kummallakaan ei sukulaiset pidä yhteyttä meihin vaikka moni asuu samalla paikkakunnalla. Aika yksinään tässä ollaan perheen kesken.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
07.09.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa luoda sosiaalisia kontakteja ihan jo itsensä ja lasten tähden. Eli työkaverit, harrastekaverit, naapurit. Jokaisesta yhteisöstä varmaan löytyy joku, jota pyytää ulkoiluseuraksi leikkipuistoon, kuntoiluseuraksi, taidenäyttelyseuraksi, leffaseuraksi. Synttärit, vappu, juhannus, uusivuosi - kiva viettää niitä porukalla, ei oman perheen kesken.

Tukiverkko ei tarkoita ilmaista lasten hoitomahdollisuutta, ehkä sitäkin akuuteissa tilanteissa. Lasten hoito kannattaa järjestää muualta, sillä sosiaaliset suhteet helposti kärsivät, jos on usein vain lastenvahtia vailla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kuusi