Työhaastattelu. Mitä selitän työnantajalle?
Olisi tulossa työhaastattelu. Mikä olisi sopiva veruke työnantajalle, koska joudun olemaan tunnin pari pois töistä tämän vuoksi? En halua missään nimessä paljastaa missä olen, mutta en voi kuitenkaan sanoa myöskään ympäripyöreästi olevani "omilla asioilla".
Kommentit (12)
Sovi haastattelu aina heti aamuksi tai työajan jälkeen, niin se haittaa mahdollisimman vähän. Sano, että käyt asioilla. Jos tarvitsee tarkemmin, niin esim pankki on sellainen paikka.
Ota palkaton vapaa päivä omien asioiden hoitamisen vuoksi.
Henkilökohtainen syy ja teet vaan tunnit takaisin.
Itse anoin koko päivän palkattomaksi vapaaksi ja laitoin vaan syyksi henkilökohtaiset asiat. En halunnut edelliselle narsistipomolle kertoa että haen muita töitä. Jos olisi tullut tenttaamaan syytä olisin sanonut että kyseessä on omalla ajalla hoidettava lääkärikäynti joka ei kuulu työterveyden piiriin. Ei tietenkään olisi edes saanut kysyä mutta tämä pomo oli tosiaan täysi narsisiti eikä ohjeiden ja lain vastaisesti myöntänyt aina palkatonta jos ei saanut tietää syytä poissaoloon, henkilökohtaiset asiat ei hänelle riittänyt vaan oli niin utelias että vaati kertomaan oikean syyn vaikka niin ei saisi tehdä. Hän ei esimerkiksi myöntänyt lääkärin kirjoittamaa sairaslomaa (sehän on vain suositus) jos siinä ei ollut sitä koodia jonka perusteella pystyi urkkimaan mihin asiaan lääkärikäynti liittyi. On nyt myöhemmin saanut onneksi potkut.
Kuten tällä jo sanotttua: henkilökohtainen meno. Ei kukaan kysy tarkemmin.
Ite kävin hoitamassa pankki/virastoasioita jotka piti hoitaa virka-aikaan
Älä missään nimessä valehtele. Jos jäät kiinni, et saa edes uutta työtä ja vanhastakin potkitaan pois. Mieluummin sanot vain, että henkilökohtainen syy, palkattomat tunnit/päivä.
Itse olen hoitanut nämä niin, että haastattelu aamulle ja siitä sitten töihin normisti. Jos kesken päivän, niin saldovapaa ja jos se ei onnistu, niin lääkärimeno tai hammaslääkäri. Jos käy ilmi jotenkin poissaolon aito syy, niin työnantaja voi mietti että miksi sitä uutta paikkaa haetaan..
Itse kävin haastattelussa, josta en ensin kertonut työnantajalle. Haastattelussa kysyivät saavatko soittaa nykyiselle työnantajalle. Vastasin totta kai, että kyllä saavat. Tuntui, että olisi ollut epäilyttävää kieltää.
Kun lähdin sieltä, soitin pomolleni, että kävin työhaastattelussa ja saattavat soittaa ja kysellä minusta. Pomo pyysi heti juttusille. Menin arkana hänen luokseen ja hän tarjosi minulle uutta työpaikkaa eri osastolta ja parempaa palkkaa. Sanoi, ettei halua hyvän työntekijän lähtevän talosta. Hyväksyin pomoni tarjouksen, vaikka olisin saanut sen hakemanikin työpaikan.
Mikset voi sanoa, että sinulla on henkilökohtaisen asian hoitaminen?