Kuristava tunne, oksettava olo
Minulla on ollut jonkin aikaa aina välillä tunne kuin joku kuristaisi. Välillä se aiheuttaa yökkimisrefleksin. Oksennusta ei tule, paitsi kerran, kun olin juuri juonut vettä. Mitä tämä on?
Kommentit (18)
Vierailija kirjoitti:
Krapula?
Alkoholia en ole juonut, joten se se ei voi olla.
En tuntenut minkäänlaista paniikkia. Alkoi vain yhtäkkiä tuntumaan että joku ikään kuin kuristaisi. Sellainen "yökkäilevä" tunne.
Sydänoireita.
Jos suvussa on sudänsairautta, käy lääkärissä.
Mulla kilpirauhasen vajaatoiminta aiheutti tuollaista, ennen kuin todettiin ja sain lääkityksen sitten huononi muisti, oli vatsa kipuja yms. Väsymystä ei niinkään tai sitten olin vain tottunut siihen.
Globusoire? Onko sulla paljon stressiä tai vastikään tapahtunut jotain ”traumaattista” (vakava sairastuminen, loukkaantuminen, ero tms) itsellesi tai läheiselle?
Stressiä on sopivan vähän, ei mitenkään liikaa. Mitään traumaattista ei ole tapahtunut. Elämä rullaa tasaisesti muuten.
Vierailija kirjoitti:
En tuntenut minkäänlaista paniikkia. Alkoi vain yhtäkkiä tuntumaan että joku ikään kuin kuristaisi. Sellainen "yökkäilevä" tunne.
Minulla oli stressin aiheuttama paniikkikohtauksen tapainen reaktio juuri tuollainen. Menin lekuriin ja sain kahden viikon sairiksen ohjerlla olla paljon luonnossa yksin. TOIMI.
Piti vähän kyllä tehdä elämänmuutoksia lisäksi tämän jälkeen.
Kuulostaa jonkin sortin "kurkkukrampilta".
Joko jo aiemmin mainittu kilpparin vajaatoiminta TAI matala ferritiini joka tekee palan tunteen kurkkuun. Yleensä nää on kombinaatio. Mulla ferritiini 11 ja sen takia myös lievä kilpparin vajaatoiminta. Arvauskeskus ei suostu ferritiiniä korjaamaan mutta kilppariin tyrkyttivät lääkettä kyllä. En ottanut, sillä sitten joskus kun ferritiinin saa kuntoon se kilppari korjautuu samalla.
Ferritiinikoetta ei saa arvauskeskuksesta vaikka anoo ja rukoilee, sen kävin otattamassa tksityisessä labrassa, maksoi 24e
Krapula?