Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mieheni äiti huusi meille...auttakaa!

Vierailija
22.08.2019 |

En haluaisi tehdä "ilkeä-anoppi"-keskustelua, mutta kaipaan nyt tukea teiltä.

Anoppini (ja appiukko oli mukana) huusi minulle ja miehelleni eilen lastemme kuullen, että emme osaa käyttää rahaa, kuolemme nälkään ja teemme itsemurhan velkojemme vuoksi.

Selitän taustoja. Meillä on mukava rivitaloasunto, molemmat olemme vakituisessa työsuhteessa ja lapset on tehtynä. Elämmä oikein mukavasti ja meillä on asiat ns.hyvin.
Olemme keskustelleet jo useamman vuoden ihan kaikkien kanssa ääneen haaveestamme saada vapaa-ajan asunto. Olemme etsineet sitä nyt kolmatta vuotta ahkerasti ja nyt olemme löytäneet mieluisan. Meillä on myönnetty pankkilaina ja olemme nyt viittä vaille kiinni unelmassamme. Mutta eilen kun puhuimme tästä mieheni vanhemmille, anoppi veti ns.kilarit ja haukkui meidän vanhempina ja rahankäyttäjinä lyttyyn. Myös mökki oli kuulemma ruma ja emme kuulemma siellä viihdy emmekä tulisi olemaan siellä. Lapsemme säikähti tilannetta ja kyseli illalla useaan kertaan, että miksi mummo huusi ja haukkui meitä.

Meillä ei siis todellakaan ole rahankäytön suhteen ongelmia. He ovat itse melko köyhiä, eikä heillä ole ollut rahaa mihinkään ekstraan. Tämä ei ole ensimmäinen kerta kun he haukkuvat meidän valintoja. He ovat haukkuneet meitä itseasiassa kaikissa isoissa päätöksissä. Teemme aina väärin kaiken. Lisäksi he puhuvat meistä kuin olisimme holhouksen alla olevia. He soittelevat meistä myös muille sukulaisille ja puhuvat että kuinka emme ymmärrä että joudumme velkahelvettiin ja ajaudumme eroon ja kuolemme nälkään.

Tunnen oloni tällä hetkellä hyvin nöyryytetyksi. Minua suututtaa, itkettää ja ahdistaa. En kehtaa enää nähdä mieheni sukulaisia, koska he pitävät meitä varmasti jotenkin vajaaälyisinä. Mieheni on yrittänyt selvittää äidinsä kanssa asioita useampaan kertaan, mutta siitä seuraa vain uskomaton riita ja meidän perhewn haukkuminen.

Lisään vielä, että usein tällaisissa tilanteissa mieheni vanhemmat vetävät mukaan hyvin henkilökohtaisia asioita, kuten kyseenalaistavat minun työtäni ja sen merkitysten ja epäilevät lasten turvallisuutta meidän perheessä (?!?! Esim että muistattehan katsoa lastenne perään. Olen ala-asteen opettaja, jos sillä on mitään merkitystä tässä)

En haluaisi laittaa välejä poikki, mutta en nää mitään järkeä tässäkään.

Valitan jos on kirjoitusvirheitä.

Kommentit (51)

Vierailija
1/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei !*ittu ketään kiinnosta sun anopin valitukset. Mene pois täältä provo!!!

Vierailija
2/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sieltä opehuoneesta kesken työpäivän tämmöistä sepostat... niin varmaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuollainen anoppi pysyisi kyllä muutaman vuoden tauolla hyvin nopeasti.

Vierailija
4/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä iloa tuollaisista isovanhemmista on? Sitä sopii nyt miettiä, että onko heistä enemmän haittaa vai iloa. Itse en ainakaan pystyisi enää olemaan rennosti heidän seurassaan, vaan olisin tavatessamme hermostunut ja jännittynyt ainakin jossain määrin. Lisäksi ottaisin vakavasti sen, että isovanhempi pelottelee lapsia

Vierailija
5/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anoppia pitää panna aina aunukseen.

Vierailija
6/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No sinä valitset itse haukkaatko paskaa ja siedätkö anoppia. Minä olen valinnut sen että en siedä. En siis tapaa appiksia. Toisia et saa muuttumaan, vain sinä päätät missä sietokynnys menee. Itse en katsoisi tuollaista päivääkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lilleri lalleri.

Vierailija
8/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos moneen kertaan on jo valittanut teidän valinnoista, niin miksi taas menitte kertomaan ja esittelemään uutta valintaa? Luulis että on jo oppinut olemaan hiljaa siihen suuntaan.

0/5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla myös tuollainen anoppi. Mies aina yrittää puhua äidilleen järkeä, mutta yritykseksi se jää. Mies on äitinsä edessä ihan lapanen, kun on lapsesta asti ollut alistettuna äidin hirmuvaltaan.

Vierailija
10/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä tuossa voi muuta kun tehdä selväksi, että teette miehen kanssa omat päätöksenne ja jos se ei kelpaa niin ei tarvitse pitää yhteyttä. Toki vaatii napakkuutta, varmaan myös alkavat säälitellä ja surkutella itseään jos oikeasti joudutte katkaisemaan välit. Kenenkään ei tarvitse sietää tuollaista haukkumista ja asioiden retostelua ympäri kyliä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos nyt leikitään, että tämä olisi totta (toisaalta tiedän kyllä vähän vastaavia tapauksia), en ymmärrä miksi ihmiset ovat tuollaisia uskomattomia tossukoita. 

Jos appivanhemmista jompi kumpi edes kerran sanoisi jotain tuollaista, niin siihen loppuisi heidän vierailut. Mutta ilmeisesti on kivempaa ottaa p*skaa niskaan ja sitten vinkua täällä, sen sijaan että tekisi asialle jotain. Tuollaisia vässyköitä pitääkin vähän kouluttaa.

Vierailija
12/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on kateellinen kun ei itellään ole ollut varaa...

Ja varmaan myös oikeasti pelkää että elätte yli varojenne, kun ei ymmärrä että miten teillä voisi olla varaa tuollaiseen kun ei heilläkään aikanaan ollut.

Oon myös huomannut että vanhemmalla väellä on kova kynnys lainan nostamiseen, vaikka nykypäivänähän se on ihan arkipäivää. Ennen käytiin pankinjohtajan juttusilla nöyränä lakki kädessä ja nolona pyydettiin rahaa taloa varten, jos ei kaikkea pystynyt itse säästämään ja rakentamaan. Ei silloin olis nykymeno tullut kuuloonkaan... Siinä yhtälössä talon jälkeen joku mökkilaina olis ollu aivan kohtuuton! 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

kateus kaivertaa

Vierailija
14/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anoppi ei taida olla liialla älyllä pilattu. Anna hänen huutaa. Ei hän määrää teidän asioitanne. Miksi edes puhuitte heille mökin hankkimisesta. Ostakaa mökki. Mitä se muille kuuluu. En ole koskaan ymmärtänyt miksi aikuisten asiat kuuluvat muille. Teillähän on hyvin asiat, työpaikat jne. Ettehän te ole mitään selitysvelvollisia kenellekkään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ihmeessä kerroitte jo tässä vaiheessa asiasta. Yleensäkään ei tarvitse niin tarkkaan kertoa miten mitäkin hankkii. Ostaa mökin, sillä selvä, eikä avaa tarkemmin, millä se on rahoitettu.

Nyt pää pystyyn. Olette aikuisia ja teette itse päätöksenne. 

Vierailija
16/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ihmeessä miehen vanhemmat on takaamassa teidän lainoja, unohdit jostain syystä kertoa sen.

Vierailija
17/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mökillä vietetty aika on heidän kanssaan vietetystä ajasta pois, joten sekin voi taustalla kaihertaa.

Vierailija
18/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No onhan toi hölmöä. Jos taloudellinen tilanne on nyt hyvä, niin hyvä juttu. Mutta minkä takia pitää velkaantua? Ei se välttämättä pysy hyvänä. Jos kuutenkin haluatte ostaa, niin miksi ihmeessä teette tiliä muille?

Ehkä miehen vanhemmat vaan ovat huolissaan teistä juuri siitä syystä, että on omakohtaista kokemusta. Ajattelevat kuitenkin teidän parastanne.

Älkää kertoko kaikkea, jos jo yiedätte reaktion.

Vierailija
19/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kukaan opettaja ole tuollainen lapanen, että ottaisi vastaan asiatonta kielenkäyttöä, edes sukulaisilta. Et voi olla opettaja ja siksi tämä on keksitty juttu! Tv oikea eläkeope

Vierailija
20/51 |
22.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin meillekin molempien vanhemmat huusi kun päätettiin ostaa iso ja kallis omakotitalo (ihan omin avuin ilman kenenkään muun kuin meidän ja pankin rahoja).

"Ette ikinä selviä tuollaisesta velasta", "Miksi pitää aina elää yli varojen", "Ei kukaan tarvitse noin paljoa tilaa"...

On nyt asuttu tuossa yli 15 vuotta ihan mukavasti. Eivät ole enää vuosiin narisseet ettei pystyttäisi maksamaan lainaamme.