Ikää 40 ja yksin raskaana
Vanhin lapsi on jo 20, pienemmät 10 ja 8. Ehkäisystä huolimatta olen nyt raskaana. Isä on hyvä ystäväni, jonka kanssa on myös seksiä aina kun nähdään, n. 3-4 kertaa vuodessa. Hän asuu aika kaukana. Puhuttiin yhdessä että tässä tilanteessa ei lapsi ole hyvä juttu. Miehelläkin jo aikuiset lapset.
Huomenna on keskeytys. Ikinä ei ole keskeytystä tarvinnut tehdä. On tosi haikea olo alkujärkytyksen jälkeen. Tiedän että en enää koskaan tule saamaan lapsia. Tämäkin raskaus oli varsinainen ihme. Viimeistä kertaa elämässäni olen tässä tilassa. Pohdin jopa että pitäisin lapsen, mutta en halua tehdä vastoin sitä mitä miehen kanssa puhuttiin. Ei meistä paria tulisi, molemmilla meillä on muitakin suhteita ja arvostetaan vapautta. Ja järkevä ratkaisu tämä keskeytys on, eikö niin?
Kommentit (9)
Miksi lapsi siis ei ole hyvä juttu tässä tilanteessa? Siis onhan se omituista jutella ystävän kanssa "tästä tilanteesta", joka on nuccimista silloin harvoin kun näette. Ikään kuin olisitte yhdessä ja nyt ei olisi vielä hyvä tilanne yhteiselle lapselle. :D
Sinä kannat asiaa lopunikäsi, ei mies. Eli jos keskeytyksen kanssa on viel pelivaraa, mieti tarkkaan kumman haluat, kumman päätöksen kanssa voit elää.
Ainahan voit olla vaatimatta mitään mieheltä. Etkä isyyttä vaadi.
Siis jos pystyisit yksinkin lapsen kasvattamaan.
Jos todella haluaisit sen keskeytyksen, niin tuskin tulisit kysymaan av-palstalta mielipidetta siita..?
Siis ihan natisti tarkoitan taman sanoa. Mieti viela, mita haluat.
(Ja siis en ole mikaan hullu abortinvastustaja tms)
Sä siis haluat abortin mutta nyt iski vielä neljänkympin kriisi. Tee vaan, kadut jos pidät. Noilla vuosilla voi vielä tulla joku vammainen mitä sitten joutuisit loppuelämän hoitamaan.
Vierailija kirjoitti:
Sä siis haluat abortin mutta nyt iski vielä neljänkympin kriisi. Tee vaan, kadut jos pidät. Noilla vuosilla voi vielä tulla joku vammainen mitä sitten joutuisit loppuelämän hoitamaan.
Niinpä.. tätäkin mietin. Ikää on jo melko paljon ja riskit ovat olemassa.
ap
Vierailija kirjoitti:
Sä siis haluat abortin mutta nyt iski vielä neljänkympin kriisi. Tee vaan, kadut jos pidät. Noilla vuosilla voi vielä tulla joku vammainen mitä sitten joutuisit loppuelämän hoitamaan.
Voi tulla ihan missä iässä vaan. Ei se ole tuossakaan iässä vielä todennäköistä, vaikka todennäköisempää onkin kuin nuorena.
Ei taida olla, koska selvästi haluaisit pitää lapsen.
Jos sinulla on kuitenkin suhteellisen vakaa taloudellinen tilanne, ja elämässäsi on lähipiiriä niin ehkä kannattaisi pitää lapsi. Vanhin lapsesikin varmasti auttaisi hoitamisessa toisinaan. Yksin ei tietenkään kannata jäädä, mutta verkostoa voi hankkia vaikka yksinhuoltaja olisikin.