Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Karjalainen: Lemmikkejä myrkytetty Joensuun alueella paljon aiempaa enemmän ja uudenlaisella aineella – "Toisin kuin rotanmyrkyssä, oireet eivät näy heti"

Vierailija
11.08.2019 |

"Lemmikkieläinten myrkytystapaukset ovat kasvaneet Joensuun alueella ja ilmoituksia myrkytyksistä on tullut ympäri kaupunkia, kertoo sanomalehti Karjalainen. Myrkkysyöttejä ei ole pystytty paikallistamaan.

Joensuun eläinklinikan eläintenhoitaja Oona Kinnunen kertoo Karjalaiselle, että tänä vuonna päivystykseen on tuotu viime vuotta paljon enemmän myrkytettyjä eläimiä.

Kinnusen mukaan eläinklinikalle on tuotu rotanmyrkkytapausten lisäksi uudenlaisia tapauksia, joissa on käytetty alfakloraloosi-nimistä hiirenmyrkkyä.

– Toisin kuin rotanmyrkyssä, oireet eivät näy heti, siksi siihen ei voi aina reagoida nopeasti, Kinnunen kertoo Karjalaiselle.

Karjalainen kertoo, että kumariini-johdannaisten rotanmyrkky näkyy maksa-arvoissa ja oireet ovat helpommin havaittavissa. Hiiirenmyrkyn aiheuttamia oireita ovat muun muassa lihasten kouristelu, tasapainohäiriöt ja kouristelut.

Toisin kuin hiirenmyrkky, rotanmyrkyn myynti kiellettiin EU-lainsäädännöllä viime vuonna tavallisille kuluttajille."

Lähde: https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/karjalainen-lemmikkeja-myrkytetty-j…

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jakakaa uutista etenkin Joensuun ja lähialueen lemmikkieläinten omistajille!

Vierailija
2/4 |
11.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myrkyttäjät ovat psykopaatteja, toivottavasti saadaan kiinni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

jakakaa somessa

Vierailija
4/4 |
11.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

sairaita nuo myrkyttäjät