Please pari lounasruokaa mitä kokkaisin kersoille??
Tuntuu että kaikkea ollut jo kesän aikana ja moneenkin kertaan ://
Kommentit (12)
Valmista savulohta vakuumipakkauksesta, uusia perunoita tai muusia, tillikermaviilikastike, kurkkua, tomaattia.
Kanaliemessä keitettyä riisiä, kanakermakastiketta, salaattia, tomaattia, kurkkua. Jälkiruoaksi mansikoita.
Bulguria, jossa appelsiinia ja kasviksia. Grillattua kanaa.
Kasvispiirakka, missä pohjassa kauraa ja sämpyläjauhoja, täytteessä kesäkurpitsaa, porkkanaa, mozzarellaa, Philadelphia-tuorejuustoa, munia. Päälle pihvitomaatista leikattuja kiekkoja.
Meidän teinit rakastaa lindströmin pihvejä ja keitettyjä perunoita, toinen suosikki on maksalaatikkoa puolet ja puolet perunoita lautasella. Pinaattikeitto ja muna menee aina. Samoin munakkaat, täytteitä voi vaihdella.
Näissä keskusteluissa tarjotaan aina tehtäväksi makaronilaatikkoa tai perunamuusia. Olen jo 68v, enkä koskaan ole valmistanut paljon aikaa vieviä ruokia, joita muusi ja makaronilaatikko ovat.
Meillä perunat keitetään ja paistetaan vaikka kalaa tai kanaa. Muusia varten pitäisi perunat kuoria ja keittämisen jälkeen muussata ne ja vatkata joukkoon kuumaa maitoa. Ei kiitos!
Tai jos on pasta-ateria, niin keitetään pasta ja tehdään kastike, mutta ei tulisi mieleenkään laittaa ruokaa vielä tunniksi uuniin.
Meillä 4v pyysi porkkanasosekeittoa:)
Lohinugetit, muusi ja kurkkutikut, remouladekastike