Työpaikat lisääntyy kyykyttämällä?
Päähäni ei mahdu vallalla oleva logiikka, että työpaikkoja syntyy lisää, jos ansiosidonnaista lyhennetään, aktiivileikkuri pienentää tuloja ta kodinhoitotukea lyhennetään! Kun työpaikkoja ei vaan ole tai saa niin miten nää lisää muuta kuin ahdistusta, syrjäytymistä jne????
Kommentit (10)
Parasta on valita pienet tulot ja pienet menot ja äänestää Vihreitä tai Vasemmistoa ja olla aktiivinen, ääni maailmassa, jossa viisautta tarvitaan ja kaivataan. Elää ihmisenä ja valona vaikka pimeys ja kylmyys meinaa varjostaa ja kylmettää.
Ruotsi-Suomi vertailu kertoo, ettei tämä väite pidä paikkaansa. Toki kapiaishenkiset suomalaiset muistavat aina ivailla kuin palaveeraavat joka asiasta.
Itse olen miettinyt, että nykyjärjestelmässä köyhät vievät rikkaiden rahat väkivallan uhalla verotuksen kautta. Valtio toimii tässä välikätenä. Jos tuo rahasumma pienenee vähän, niin asetelma pysyy samana: rikkaiden (tai kyvykkäiden/tuottavien) rahaa varastetaan ja sitä jaetaan köyhille, mutta hieman vähemmän kuin aiemmin.
Miten tämä voi olla köyhien kyykyttämistä, jos perusasetelma on, että köyhät hyötyvät verotuksesta ja sosiaalituista rikkaiden kustannuksella?
Mutta joo, ajatus tämän kaiken taustalla on tehdä Suomalaisesta tuotannosta halvempaa/tehokkaampaa, jolloin oletetaan, että yrityksillä on varaa palkata enemmän työntekijöitä ja vienti vetäisi paremmin. Kuinka tehokkaita nämä kyseenomaiset toimet on siihen, en tiedä. Mutta idea on se, että suomalaiset tuotteet on halvempia ostaa, jos niiden hinnat sisältävät pienemmän osan sosiaalijärnestelmän rahoittamista.
Järki ei päätä pakota kun päätöksiä tehdään.
Tavoite on tehdä suomesta kehitysmaa
No nuo toimet lisää yrittäjyyttä. Moni äiti haluaa olla kotona ja ja alkaa pienimuotoisesti yrittäjäksi. Ansiosidonnainen, nyt taas on jäänne jostain eri ajasta ja on epäreilu systeemi. Sitä sopiikin säästö mielessä lyhentää. Onhan se tutkittu, että ihmiset saavat töitä ennen ansiosidonnaisen loppua. Nyt sitten he saavat töitä nopeammin.
Noh, jos inhimillisen näkökulman jättää sivuun, niin jos nyt ei työllisyys kasva niin ainakin niihin tukiin kuluva rahamäärä vähenee.
Toki jossain kohtaa tulee piste missä tukien leikkauksesta saatu hyöty on vähäisempi kuin kasvavan rikollisuuden aiheuttamat kulut.
Ansiosidonnaiset voisi lopettaa ja siis tää ne rahat kaikille työttömille jaettavaksi.
Vain sen osuuden voi maksaa, mikä oikeasti liittojen kassojen kautta on kerätty.
Niin ja jos työnantajalle ei kelpaa korkean iän tai jonkun muun takia niin sekin on työttömän vika. Ei ole nuorennus pilleriä eikä ole varaa nuorennus leikkauksiin. Rankaistaan viemällä ihan mitättömästä työttömyys korvauksista päivän korvaus niin että saa yhden päivän elää vesilasillisella ammupalaksi, päivälliseksi ja illalliseksi.
Työryhmät, hallitus ja rikkaat puoltaa tätä. Totta sen täytyy olla!