Äänikirjat (storytell tms) - saako tallennettua ja millaiselle laitteelle?
Minun pitäisi saada äänikirjoja sairaalassa olevalle. Hänellä ei ole nettiä, niin ideoita, miten se hoidetaan?
Jos tilaan bookbeatin tms kuukausimaksulla, niin mihin vehkeeseen tallennan niitä? Tai saako edes tallennettua?
Kännyä ei ole.
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Vaikka kasettimankalle
Mistäs sellaisen saa?
Bookbeatista saa ladattua kirjoja niin että ne toimii ilman nettiä kännykällä. Sairaalassa olevalla pitää tietysti olla se kännykkä sitten.
Ahaa joo no bookbeat toimii vain kännykällä... Edellinen.
Toki nauhoittaa kännyykkääsi jollai pc ohjelmalla, esim audacity.
Storytel toimii älylaitteella, itse käytän tabletilla ja kirjoja voi kuunnella off-linena, kun on ladannut tiedostot yhteyden ollessa päällä.
Ei kai nyt kukaan ala äänittää kirjaa luettuna, cd ja mp3-muotoisia kirjoja saa kirjastosta, kunhan on soitin millä kuunnella.
Storytel käytössä työmatkoilla, ladattu älypuhelimelle ja kuuntelen off-linena, on aivan huippujuttu ja työmatkat sujuvat kuin siivillä.
Joku 7 tuuman wifi tabletti voisi olla ok jonne lataa kirjoja ja vie sen sitten sairaalaan. Tai halpa puhelin.
Kyllä sairaaloissa on potilaille ja vierailijoille langattomat verkot, ja jos se nyt sattuu olemaan joku viime vuosituhannelle jämähtänyt parantola, niin 4G toimii varmasti jokaisella paikkakunnalla missä on sairaala.
Voit vertailla eri äänikirjapalveluita ja niiden ominaisuuksia täällä https://vertaamo.fi/vertaa/vertaa-aanikirjat/
Vaikka kasettimankalle